SEPA Kronolojisi 2005 -2022

Sayın Üyelerimiz,

Kurulduğu günden bu yana sektörün ihtiyaçları doğrultusunda faaliyet gösteren Derneğimiz, her Yönetim Kurulu Başkanımızın döneminde Yönetim Kurulumuzun yönlendirmeleri ile sektörün yapı taşlarını oluşturan adımlar atarak sektörümüze katkı sağladı. Zaman içinde yakın dönem çalışmalar hatırlanırken, geçmiş dönem çalışmalar zihinlerin gerisine itilse de “veri analizi” bütünü görmeyi kolaylaştırıyor. 2005 yılına kadar giderek bir nevi “Büyük Data Analizi” yaptık ve geçmişten bugüne SEPA faaliyetlerini sizler için derledik.

Bu çalışmalar bizlere ; Mayıs 2005 – Mayıs 2022 aralığındaki 17 yıllık dönemde Derneğimizin de Sektörümüz gibi “Minimum maliyet ile maksimum fayda” elde ettiğini ispatladı. Minimum personel istihdamı, optimum maliyetler ve alt yapı ile fark yaratıcı çalışmalar yapıldığı, ilk kurulduğu günden bu yana başta Yönetim Kurulu Üyelerimizin gönüllük esasına dayalı katkıları, kurucu üyelerimizin vazgeçmeksizin desteği ve az sayıda olmamıza rağmen tüm üyelerimizin sadakati ile sektörümüzün faydasına yönelik güzel çalışmalar yapıldığını fark etmek ve hatırlatmak sevindiriciydi.

Geçmişten geleceğe faaliyet alanlarımıza ve konularımıza baktığımızda içinde bulunan dönemin gerekliliklerinin, gelecek vizyonu ile birleştirilerek sadece üyelerimizin değil, tüm sektörümüzün faydasını gözetecek çalışmalar gerçekleştirildiğini söylemek hatalı olmayacaktır. Üretimden çıkan gıda ürünleri çapaklarının tekrar üretimde kullanılması ile döngüsel ekonomi alanında ilk, erken adımları atmamız, Haztek Hazır Ambalajlı Ürünler Teknik Komitesine, Tehlikeli Kimyevi Maddelerin Taşınmasına Yönelik Ambalajlara İlişkin Yönetmeliklere, Tek Kullanımlık Ambalajlar olarak tanımlansa da bizler için Hassas Ürün Ambalajları olan Termoform ambalajlarla ilgili çalışmalara katkımız, geçmişten bugüne hammadde, enerji ve lojistik tedarik zinciri problemlerine yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, her biri güncel konjonktüre göre ana başlıklar ve konuşmacılar içeren, sektör paydaşlarımızı bir araya getiren geleneksel sektörel buluşma yemeği etkinliklerimiz küçük bir zümre için değil, küçük bir topluluk ile tüm sektörümüz için çalıştığımızı gösterdiği için çok değerli.

Sınırlı üye sayımıza rağmen, sektörümüzün güçlü firmalarının ve çok etkin sivil toplum kuruluşlarının değerli yöneticilerinin bir arada olduğu bir sivil toplum kuruluşu olan SEPA’ nın geçmiş yakın dönem çalışmalarını, gelecek yakın dönem çalışmalarını bağlantı linkleri ile birlikte dikkatinize sunuyor, gelecek dönem çalışmalarımız için siz değerli üyelerimizin görüşlerini bizlerle paylaşmalarından ve çalışmalarımıza bu çerçevede yön vermekten mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyoruz.

GEÇMİŞ YAKIN DÖNEM ÇALIŞMALARIMIZ

10. DÖNEM ÇALIŞMALARIMIZ (Kasım 2019 – Aralık 2021)

11. DÖNEM ÇALIŞMALARIMIZ (Aralık 2021 – Eylül 2022)

10. ve 11. DÖNEM DİĞER ÇALIŞMALAR

GELECEK YAKIN DÖNEM ÇALIŞMALARIMIZ (2022 2. DÖNEMİ) 

  • SEPA Sektörel Sürdürülebilirlik Rehberi – Taslak aşamasında, reklam çalışmaları devam ediyor.
  • 12-15 Ekim 2022 tarihinde düzenlenecek Avrasya Ambalaj Fuarı  katılımı, üye ve potansiyel üye ziyaretleri
  • Plast Eurasia fuarına katılım – Proje aşamasında
  • Eğitim programları
  • Sektörel dergiler ve yayınlar ile SEPA kılavuz ve rehberlerinin yurtiçi ve yurt dışında daha geniş kitlelerle buluşturulması,

Mayıs 2005 – Mayıs 2022 dönemi çalışmalarımızın geniş özetini içeren dökümü SEPA Faaliyetleri (2005-2022) linkinden inceleyebilirsiniz.

Saygılarımızla,