Plastik Ambalajların Gücüne İnanıyoruz!

Güvenlidir; Plastik ambalajlar kırılmaz, içindeki ürünü dış ortamdan korur. Gıdaları ve ürünleri muhafaza etmek, taşımak için idealdir.

Hijyeniktir; dış ortamla, havayla temasa karşı içindeki malzemeyi korur. Bozulmasını engeller. Bu da özellikle ilaç ve gıda sektöründe plastik ambalajı emniyetli bir malzeme yapar.

Hafiftir; bu özelliğiyle taşımada, nakliyatta büyük kolaylık sağlar. Üstelik plastik ambalajlar az yer kaplar, yerden tasarruf sağlar.

Emniyetlidir; kilitli ve mühürlü kapak mekanizmaları sayesinde ilaç, deterjan, kimyasal gibi malzemelerde ürünün dökülmesi ve sızmasını engeller, plastik ambalajlar çocuklar için ekstra güvenlik sağlar.

Çok amaçlıdır; plastik ambalaj, sektör ihtiyacına göre vakumlama, enjeksiyon, şişirme veya ısıl işlemle üretilebilir. Bu da plastik ambalajların farklı sektörlerde her ihtiyaca cevap verebilmesini sağlar.

%100 geri dönüştürülebilirdir; plastik ambalaj çöp değildir, birçok kez geri dönüştürülebilme ve yeniden kullanılabilme yeteneğine sahiptir. Dünyada geri dönüşüm oranları gün geçtikçe yükselmektedir.

En düşük karbon ve su ayak izine sahip sektördür; bu da doğanın geleceğinin korunması ve maliyetler açısından plastik ambalajları avantajlı kılar.

Pazarlamada yaratıcılık sunar; plastik ambalaj, ürünler için farklı renk ve şekillerde üretilebilir. Bu da ürünün fark yaratan ambalaj tasarımlarıyla pazarlanmasına imkan tanır.

Dayanıklıdır; plastik ambalajlar hem ince hem dayanıklı şekilde üretilebilir. Bu, ambalaj üretiminde kaynakların daha verimli kullanılması ve lojistikte sağlamlık sunması açısından önemlidir.

Sert plastik ambalajlar özellikleri itibari ile “güvenlidir, hijyeniktir, hafiftir, emniyetlidir, dayanıklıdır, çok amaçlıdır, düşük karbon ve su ayak izine sahiptir, pazarlamada yaratıcılık sunar, geri dönüştürülebilirdir”

Plastik Ambalaj : Farklı Sektörler İçin Güvenilir ve Çevreci Çözüm

PET (Polietilen Teraftalat) Ambalaj
Çok hafif, gaz, nem geçirgenliği oldukça iyi, sert ve darbeye dayanıklı bir malzemedir, en önemli avantajı tamamen geri dönüştürülebilir olmasıdır.
HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen) Ambalaj
Düşük maliyetli olması, kolay şekillenebilmesi ve kırılmaya dayanıklı olmasıyla geniş bir kullanım alanına sahiptir, en çok kullanılan plastiklerden biridir.
PVC (Polivinil Klorür) Ambalaj
PVC malzemenin avantajları daha esnek ve işlenebilir bir madde olması, dayanıklı, aşınmayan ve kimyasal reaksiyon riski olmayan bir ambalaj sunmasıdır.
AYPE (Alçak Yoğunluklu Polietilen) Ambalaj
Bu malzemenin avantajları; ısıya, darbeye, hava koşullarına dayanıklıdır, düşük maliyetli, insan sağlığı ve çevreyle dost bir malzemedir. Dahası geri dönüştürülebilirdir.
PP (Polipropilen) Ambalaj
Avantajları; gıda maddeleriyle temasa uygundur, geri dönüştürülebilir, kimyasallara ısıya, aşırı yorulmaya dayanıklıdır.
PS (Polistiren) Ambalaj
Çok yönlü kullanılabilen, sert, kırılgan, düşük erime noktasına sahip, pahalı olmayan bir malzemedir.
PC (Polikarbonat)
Bu malzemenin en önemli özelliği dayanıklılığıdır. Şeffaflığıyla içindeki gıdanın görülebilmesini sağlar, hijyenik, gıda korumaya uygun ve geri dönüştürülebilir bir malzemedir.
Bariyer Polimerleri
Oksijen, karbondioksit ve nemin gıdaya geçmesini önleyecek önemli bir bariyer oluşturur. Kullanılan nanokil sayesinde hafif, yırtılmaz ve yüksek ısı dirençli malzemelerdir.
Biobozunur Hammadde - PLA - Polylacticacid
Nem, oksijen ve sıcaklık açısından uygun koşullar altında bakteriler veya mantar, alg gibi biyolojik ajanların etkinliğiyle biyolojik olarak parçalanabilirler.
Nanokompozitler
Oksijen, karbondioksit ve nemin gıdaya geçmesini önleyecek önemli bir bariyer oluşturur. Kullanılan nanokil sayesinde hafif, yırtılmaz ve yüksek ısı dirençli malzemelerdir.
Sert Plastik Ambalajların Gücüne İnanıyoruz!
Ambalaj
Plastik ambalaj sürdürülebilirdir!
Plastik ambalajlar depozito sistemine yatkındır, yerel yönetimlerin ve sektördeki kurumların da desteğiyle geri dönüşüm esasları içinde kullanılabilen bir malzemedir. Dönüşüm kutularının toplum tarafından doğru şekilde kullanılması ve bu kullanımın nesilden nesle bir alışkanlık haline getirilmesi plastik ambalajları tamamen zararsız ve çevre dostu kılar. Plastik ambalajın doğaya, denize gelişigüzel atılması ise geleceğimiz açısından olumsuz etkiler yaratır. Bu bakımdan toplumumuzun bilinçlendirilmesi plastik ambalaj sektörü ve doğamız için hayati önem taşır.