Bariyer Polimerleri

COEX Ambalaj

Bariyer polimerleri ile üretilen COEX – Çok katlı ambalajlar diğer ambalajlara göre çok düşük gaz geçirgenliği değerine sahiptir. Bu ambalajlar Ketçap, mayonez gibi gıda ambalajlarında aroma kaybını, zirai ilaç ambalajlarında ise solvent kaybını ve koku yayılmasını engeller.

COEX – Sert Plastik Ambalajların Kullanıldığı Alanlar

  • Ketçap Şişeleri
  • Mayonez Şişeleri
  • Zirai İlaç Ambalajları

Tek bir malzemeden üretilen ambalaj olarak kullanımlarına olanak verecek fiziksel özelliklere sahip değildirler veya tek başlarına kullanılamayacak kadar pahalıdırlar.

Bu yukarıdaki iki ana nedenden dolayı bariyer polimerleri çok katlı ambalajlarda ince katmanlar olarak kullanılmaktadırlar. Termoform (ısı ile şekillendirme) veya koekstrüzyon — üfleme (şişirme) kalıplama yöntemleri ile imal edilmiş olabilirler. Temel görevleri, oksijene duyarlı ürünlerin ambalajlarının oksijen geçirgenliğini düşürmektir. Bariyer polimerlerinden bazıları aynı zamanda kimyasallara karşı da iyi dirence sahiptirler. Solvent bariyerleri ve yiyeceklerdeki aroma kaybım önleyen bariyerler olarak da kullanılabilirler.

Sert plastik ambalajlarda bariyer özelliklerini artırmak için çoğunlukla EVOH (etilen vinil alkol kopolimeri), PA (poliamid) ve PVDC (polivinilen klorür) polimerleri kullanılmaktadır.

Bariyer Hammaddeleri Hakkında

EVOH (Etilen Vinil Alkol Kopolimeri)

EVOH polivinil alkol esaslıdır. Polivinil alkol saf haldeyken çok düşük oksijen geçirgenliğine sahiptir. Ancak bu polimer suda kolaylıkla çözünebilmektedir. Bu yüzden sert plastik ambalaj üretmek için tek başına yeterli bir malzeme değildir. Etilen ile birleştirilerek vinil alkol kopolimeri oluşturulmak suretiyle proses edilebilir hale gelir ve bu sayede su buharına karşı direnci de arttırılmış olur. Ancak etilen içeriği arttıkça gaz geçirgenliği de artar. Bu yüzden sert plastik ambalaj sektöründe genellikle etilen miktarı % 30 — 40 olan kopolimerler tercih edilmektedir.

EVOH (etilen vinil alkol kopolimeri) çok katmanlı PE (polietilen) ve PP (polipropilen) esaslı sert plastik ambalajlarda en çok kullanılan oksijen bariyer polimerlerindendir. EVOH çok katlı plastiklerde solvent bariyeri olarak da kullanılabilmektedir.

PA (Poliamid / Naylon)

Naylon 6 ve Naylon 66 isimleri ile tanınan poliamidler genellikle esnek ambalaj uygulamalarında gaz bariyeri olarak kullanılmaktadırlar.

Naylonlar kimyasallara karşı çok dayanıklıdırlar. Bu yüzden tarım ilaçları ve benzeri maddelerin ambalajlanmasında tercih edilen çok katlı HDPE şişelerde solvent bariyeri ve ürünle temas eden en İç katman olarak naylon kullanılmaktadır. Poliamid veya naylon, çok düşük oksijen geçirgenliğine sahiptir ve oksijen bariyerinin gerekli olduğu çok katlı şişelerde de kullanılabilmektedir.

Bu hammadde ile üretim yapan üyelerimiz:
Plaş Plastik Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş
Plasko Plastik San.ve Tic.A.Ş.
Sarten Ambalaj San ve Tic A.Ş.
Serdar Plastik ve Amb. San. A.Ş. 
Turan Plastik San. ve Tic. AŞ.