PET (Polietilen Teraftalat) Ambalaj

PET Ambalaj


PET şişeler gazlı içecek şişelerinin ambalajlanması için ideal bir malzemedir. PET ambalajlar kimyasallara karşı dayanıklı, şeffaf, hafiftir. Diğer plastiklere göre gaz bariyer özellikleri çok daha iyi ve karbondioksit geçirgenliği çok düşüktür. Bu şişeler enjeksiyon – streç (gerdirerek) – üfleme (şişirme) kalıplama prosesi ile imal edilirler. Bu uygulamanın yanı sıra, özellikle ısıya dayanıklı plastik kapların üretiminde de PET tercih edilmektedir. Diğer plastiklerle kıyaslandığında PET’ in gaz bariyer özelliği çok daha iyidir.

PET ambalajlar cam ambalajlara göre çok daha ekonomik ve daha parlaktır. İşçilik, enerji tüketimi, taşıma ve dağıtım masraflarında tasarruf sağlamaktadır.

PET – Sert Plastik Ambalajların Kullanıldığı Alanlar

 • Soda şişeleri
 • Su şişeleri
 • Gazlı, gazsız içecek şişeleri
 • Alkollü içecek şişeleri
 • Enerji içeceği şişeleri
 • Fıstık ezmesi gibi ürünler için kavanozlar
 • Zeytinyağı, sıvıyağ şişeleri
 • Şampuan şişeleri, sıvı sabun şişeleri
 • Duş jeli şişeleri
 • İlaç şişeleri,Ağız sıvısı şişeleri
 • Deterjan şişeleri
 • PET levha

PET hammaddesi tamamen amorf ya da yüksek derecede kristal olabilme gibi mükemmel bir özelliğe sahiptir. Erimiş haldeyken hızla soğutulursa amorf bir halde katılaşır. Eğer soğuma yavaş gerçekleştirilirse kristal hale geçer. Eğer kristalleşme sıcaklığına kadar ısıtılırsa, sertleşir ve mat beyaz bir renk alır. Kristal PET yaklaşık 255 oC’ de erir.

PET (Polietilen Teraftalat) Hammaddesi Hakkında

Oriente Edilmiş PET
Oriyente Edilmiş PET -enjeksiyon — streç (gerdirerek) — üfleme (şişirme) kalıplama prosesinde amorf haldeki preform, hem enlemesine hem de boylamasına gerdirilir. Bu durumda “çift eksende” gerdirilmiş ya da oriyente edilmiş PET oluşur. Prosesten gelen bu özellik sayesinde, PET ‘in gazlı içeceklere karşı olan direnci artar.

APET (AmorfPET)
Amorf PET, şeffaf plastik kapların üretiminde tercih edilen bir hammaddedir. Kristalleşme olmadığı için son ürün oldukça berraktır. Termoform (ısı ile şekillendirme) prosesi ile işlenebilmektedir.

CPET (Kristal PET)
Kristalize olabilen PET (CPET) geleneksel mutfak fırınına girebilen kapların üretiminde kullanılabilen bir plastiktir. Malzemeye bu özelliği, termoform prosesi sırasında kazandırılır. Geleneksel termoform prosesi esnasında “ısı ile sabitleme” adı verilen bir süreç uygulanır. CPET’ ten üretilmiş olan plastik levha, kristalleşmeyi engellemek üzere hızlı bir biçimde soğutulur. Daha sonra levha yeniden ısıtılır ve bilinen termoform yöntemi ile şekillendirilir. Bu işlemin sonucunda ürün, beyaz ve ısıya dayanıldı bir yapıya dönüşür. Bu yeni ürün 2200 C’ye çıkan sıcaklıklara dayanabilmektedir.

Bu hammadde ile üretim yapan üyelerimiz:
Ase Plastik Sanayi ve Ticaret Aş.
Teknopak Plastik San. ve Tic. Ltd .Şti.
Fimaks Plastik AŞ
Klöckner Pentaplast Gebze Ambalaj Maddeleri A.Ş
Köksan Pet ve Plastik Ambalaj San. Tic. Aş.
Larplast Plastik Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti.
Özpet Plastik Global San. Tic. AŞ.
Oba Plastik Kimya ve Gıda San. Ltd. Şti.
Paccor Turkey Ambalaj San. A.S.
Petek Plastik A.Ş
Plaş Plastik Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş
Plasko Plastik San.ve Tic.A.Ş.
Sarten Ambalaj San ve Tic A.Ş.
Sem Plastik
Şimşek Plastik San. ve Tic. AŞ.
Turan Plastik San. ve Tic. AŞ.
Yömser Ambalaj San. Tic. ve Paz. A.Ş.