SEPA’ da 2022 yılını 2 sektörel etkinlik ile tamamladık

SEPA, sürdürülebilirlik ana teması çerçevesinde yapılandırdığı 2022 yılı çalışmalarını yılın son çeyreğinde gerçekleştirdiği iki sektörel etkinlik ile tamamladı.

Kasım ayında Gıda ve Ürün Deneyimi Seminerini Destekledik

Karma Grup organizasyonunda düzenlenen, paydaş Derneklerimizden Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) ve Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED)’ in de destek sağladığı, gıda sektöründe kalite ve ürün deneyiminin tüketicinin karar anına etkilerinin irdelendiği seminerin destekçilerindendik.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hakan Özhuy tarafından gerçekleştirilen sunumda gıda ambalajlarını seçerken dikkat edilmesi gereken parametreler ve aranması gereken standartlar, ürüne uygun mükemmel ambalajın endüstriyel ve tüketici boyutu ile sahip olması gereken fonksiyonları, bu fonksiyonların tüketici deneyimine etkileri, ambalaj-çevre ilişkisinin önemi, tüketicinin karar anına etkilerini tüketici açısından irdelerken, tüketicinin çevre açısından da bilgilendirilmesi zorunluluğu üzerinde durulan konulardı.

Üniversitelerimizin gıda bölümlerinden değerli akademisyenler, gıda sektörü firmalarının değerli mensupları; ürün tasarımından, tasarım sürecinin detaylarına, ürün ve kalite kültüründen, duyusal analiz ile ilgili temel bilgilendirmelere kadar geçen süreçte tüketici karar anını etkileyen konuları katılımcılar ile paylaştı. Gıda sektöründe kültür ölçüm parametrelerinin ürün kalitesine ve ürün deneyimine etkileri, e-burun teknolojisi seminerden aklımızda kalan diğer başlıklardı.

Aralık ayında Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) işbirliği ile Boya Sektörü Ambalajlarında Güncel Trendleri Gündemimize Aldık

Yönetim Kurulu Üyelerimizin desteği ve Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) işbirliği ile Boya Sektörü Ambalajlarında Güncel Trendler Webinarını her iki sektörün paydaşlarının katılımı ile online olarak gerçekleştirdik.

Boya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Akın Akçalı ve Derneğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakan Özhuy’ un açılış konuşmalarının odak noktası daha yüksek katma değerli ihracat için boya sektörü ve sert plastik ambalaj sektörü olarak daha sürdürülebilir, çevreci, kaliteli ve yenilikçi ambalaj çözümleri konusunda odaklanılması gereken ana parametrelerdi.

Sert Plastik Ambalaj Sektörü olarak enjeksiyon kova grubu ambalajlarda Jokey Turkey Ambalaj. San. AŞ., 100 ml. – den 20 lt. ye kadar şişirme grubu ambalajlarda Serdar Plastik ve Ambalaj San. AŞ., 20 lt. ve üzeri ambalajlarda Özler Plastik, palet ve kasa ürün grubu ambalajlarında Benoplastik’ in katkıları ile gerçekleştirilen sunumlarda değinilen belli başlı konular ;

Ürün kalitesini koruyan ve raf ömrünü uzatan sürdürülebilir ambalaj çözümleri, döngüsel ekonomi ambalajlarında yeniden dönüştürülmüş, PCR hammadde kullanımını mümkün kılan teknolojiler, ambalaj seçimi karar süreçlerine etki edecek standartlar, ambalaj tasarımında yenilikçi uygulamalar ve teknolojiler, dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir ve izlenebilir ambalajlar şeklindeydi.

Sıradaki Haber ; 27. Defa Kapılarını Açan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarındaydık