PAGEV, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı

PAGEV, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum örgütlerinden biridir. Mevcut 750’ye yakın mütevellisi ve 1750 ilişkili şirketle Türkiye’deki plastik sektörü değer zincirinin ciro olarak % 88’inden fazlasını temsil etmektedir.

Türkiye plastik sektörü yeniliklerin önünü açarak, vatandaşlara kaliteli bir yaşam ve kaynak verimliliği imkanı sağlayıp iklimi korumakta ve Türkiye’de refaha önemli bir katkı sağlamaktadır. 250 binden fazla insan yaklaşık 14,000 şirkette (sektörde yer alan, çoğunluğu küçük ve orta ölçekli şirketler) çalışarak yıllık 34 milyar dolardan fazla bir ciro yaratmaktadır. Plastik sanayisinde PAGEV’in temsil ettiği değer zincirinde polimer üreticileri, mamul üreticileri, makina üreticileri ve kalıpçılar bulunmaktadır.

Sektörün birleştirici gücü olan PAGEV, yasayla oluşturulmuş sektörün çatı kuruluşu TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sektör Meclisi Başkanlığı’nı da yürütmektedir. Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği (EuPC), Avrupa Plastik Hammadde Üreticileri Birliği (PlasticsEurope), Uluslararası Plastik Dernekleri Birliği (CIPAD), Atıksız Denizler Vakfı (WFO)’ ın aktif üyesidir. Aynı zamanda PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, EuPC yönetim Kurulu Üyesidir.

PAGEV olarak her sene düzenlenen fuarlar arasında dünyanın en büyük ikinci, Türkiye’nin ve Avrasya’nın ise en büyük uluslararası plastik endüstrisi fuarı olan PlastEurasia İstanbul Fuarını TÜYAP – PAGEV işbirliği ile organize etmekteyiz. Sektördeki tüm yenilikleri ve son teknoloji ürünlerini bir arada görme imkânı sunan bu ticari platform, tüm plastik sektörünü bir araya getirmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayınız www.plasteurasia.com Yine Bölgesel Fuarlarda önemli bir marka olacak PlastPak İzmir Fuarını TÜYAP – PAGEV – ASD – EGEPLASDER işbirliği ile gerçekleştirmekteyiz.

Eğitim misyonu kapsamında Türkiye’ye kazandırdığımız okullarla; iş tabanlı eğitim modelini destekleyip, sektörün donanımlı ve nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamaktayız. PAGEV Küçükçekmece Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1500 öğrenci kapasiteli; PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise 500 öğrenci kapasitelidir. Ayrıca, PAGEV AKADEMİ ile proseste verimliliği sağlamak, yüksek maliyetleri düşürmek, karşılaşılan sorunların doğru ve zamanında çözülmesini sağlamak amacıyla, alanında uzman eğitmenler tarafından verilen mesleki teknik eğitimler organize etmekteyiz.

Her yıl gerçekleştirdiğimiz Türk Plastik Endüstrisi ve Uluslararası Plastik Ambalaj Teknolojileri Kongreleriyle sektörün duayenlerini, uzmanlarını ve yatırımcılarını bir araya getirerek Türk Plastik Sektörünü dünyaya tanıtmaktayız. Detaylı bilgi için linke tıklayınız. http://www.turkishpic.com/

İki ayda bir çıkardığımız, 10 bin tirajı olan PAGEV Plastik Dergisi ve 35 bin tirajı PlastEurasa Fuar Gazetesi ile sektöre dair tüm gelişmeleri ve yenilikleri kamuoyu ile paylaşmaktayız. Online okumak için linke tıklayınız. https://pagev.org/pagev-dergi

Aynı zamanda plastik hammadde, plastik işleme makinaları, ambalaj, inşaat malzemeleri, otomotiv plastikleri, plastik medikal malzemeler gibi alt segmentlerde hazırladığımız sektör izleme raporları ile Türkiye ve dünyaya dair plastik sektörünün üretim, ithalat ve ihracat rakamlarını sektör profesyonelleriyle paylaşıyoruz. Raporları okumak için linke tıklayınız. https://pagev.org/pazar-ve-ekonomik-rakamlar

“Sorumlu Endüstri Sorunsuz Çevre” misyonu ile 3 Ocak 2014 yılından bu yana PAGÇEV ile geri dönüşüme destek veriyoruz. PAGEV’in Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi olan PAGÇEV; ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluştur. PAGÇEV, ürünlerini ambalajlı olarak yurt içi piyasaya süren işletmelerin bu ambalajları geri dönüştürme ve belgelendirme yükümlülüğünü üstlenerek, belediyelerle işbirliğiyle ambalaj atıklarının kaynakta ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesini sağlamaktadır. Ayrıca ambalaj atığı ve geri dönüşüm konularında eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütmekte, geri dönüşümü özendirici kampanyalar düzenlemekte ve kamuoyunu bilinçlendirici spotlar hazırlamaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız. www.pagcev.org.

PAGEV, plastiğin sağladığı olumlu katkıları tanıtmak için:

  • Malzemenin yararlı özelliklerini ve hizmet ömrü süresince topluma sağladığı olumlu katkıları vurgular;
  • Topluma eğitsel bilgiler vererek farkındalık yaratır ve yanlış anlamaları ortadan kaldırır;
  • Global ve ulusal kurumlarla irtibata geçerek politika konularında doğru bilgilere dayanan kararlar alınmasını sağlar;
  • Plastiğin sürdürülebilir kalkınma, yenilikçilik ve yaşam kalitesine katkısını dile getirir;
  • Derinlemesine çalışmalar yürütür ve deneyimlerini paylaşır.

PAGEV tanıtım kataloğu için tıklayınız

 

PAGEV

T. +90 212 425 13 13

pagev@pagev.org.tr

www.pagev.org.tr