Geleceğin Mühendis Adaylarına SEPA’dan Destek

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) tarafından düzenlenen sektör buluşması, 17 Ocak 2017 Salı günü Divan İstanbul Otel’inde düzenlendi. Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Emre Gönen’in konuk konuşmacı olduğu gecede, ambalaj sektörünün önde gelen temsilcileri bir araya geldi. Toplantıda 19-22 Nisan tarihleri arasında Amerika’nın Houston şehrinde düzenlenecek liselerarası robot tasarım yarışmasına katılacak öğrencilere SEPA tarafından sponsor olarak destek verileceği de açıklandı.

SEPA üyeleri ve ambalaj sektörünün temsilcilerinin bir araya geldiği gecede, Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Emre Gönen,”2017 Türkiye Dış İlişkileri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Gönen konuşmasında, Türkiye’nin jeopolitik öneminin altını çizerken, Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek için kararlar aldığını belirtti. Gönen: “Bu sürecinin siyasi kanadında zaman zaman duraklamalar olsa da, Avrupa Komisyonu almış olduğu bir karar çerçevesinde Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusunda yetki istedi. Böylece ticarette gündelik sorunlarının tartışabildiği bir platforma ulaşmış olacağız” dedi. Konuşmasına devam eden Gönen, günümüzde internetin sınırsınız bilgiye ulaşmanın yolunu açtığını ama bu bilginin doğru bir şekilde kullanılması için daha fazla eğitime gerek olduğunu söyledi. Gönen ”Bu kadar fazla  enformasyon altında insan ezilir. İnternette bir şey aradığınızda 4 milyon sonuç çıkıyor. Bu kadar fazla enformasyonunun yüzde 90’nının çöp olduğunu düşünürsek, bu sonuçları tahlil etmek için daha iyi yetişmeniz gerekiyor dedi”

Toplantının ardından İstek Bilge Kağan Okulları Robot Kulübü öğrencileri (IsTech Robotics Society) katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi. Uluslararası robot tasarım yarışmasına katılan öğrenciler, yaptıkları çalışmaları sektörle paylaştı. 1989 yılında kurulan ve gençlerin bilim ve teknoloji alanında projeler üretmesi için yarışmalar düzenleyen FIRST, öğrencilerin bu alanda gelişmesini hedefliyor. FIRST 2017 Yarışması’nın 19-22 Nisan tarihleri arasında Amerika’nın Houston şehrinde düzenlenmesi planlanıyor. Yapılan sunumun ardından konuşan SEPA Başkanı Osman Acun, gençlerin FIRST yarışmasına katılması için SEPA’nın ulaşım sponsoru olarak destek vereceğini belirtti. Yarışmayla ilgili  www.firstinspires.org/ adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.