SEPA’ dan Haberler

SEPA, Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri ve Devler Kurumları Arasındaki Etkileşimi Arttırma Konusunda Çalışmalarına Devam Ediyor,

Toplantı, etkinlik ve anketler aracılığı ile üyelerimizden aldığımız geri bildirimler ile bağlı bulunduğumuz TOBB Meclislerinden gelen görüş taleplerinin birebir eşleştiği durumlarda siz değerli üyelerimizin sorunlarına çözüm arayışlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İki yıllık süreçte sık sık dile getirdiğimiz  plastik sektörü kamuoyu algısının arttırılması, ambalaj atıklarının daha yüksek katma değerli olarak ekonomiye kazandırılması, sektörümüzün gelişimini sınırlayan makina, arsa ve fabrika yatırım maliyetlerinin azaltılması, işgücü maliyetlerinin düşürülmesi ve yetkin personel ihtiyacının karşılanması yolunda bildirdiğimiz görüş önerilerinin sadece sektörümüz değil, tüm sektörleri kapsayacak şekilde gerçekleştirilen düzenlemeler ile hayata geçmekte olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor.

  • Çevreye karşı sorumluluklarını üstlenen kuruluşlara çevre yatırımı desteği sağlanması, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Düzenleme 29/06/2021
  • İstanbul’ da OSB lerde yer bulamayan ve OSB dışı alanlarda faaliyete geçen, kuruluşların destek kapsamına alınması, (Üyelerimizin çevre ve insan sağlığı ve iş güvenliği konusundaki hassasiyetlerine güvenimiz sebebi ile)
  • GEKAP Yönetmeliğinin kısmi olarak bile olsa depozito sistemini kapsayacak şekilde sisteme kazandırılmış olması,

gibi güncel birkaç gelişmeyi sizlerle paylaşmaktaki amacımız üyelerimizin bağlı olduğumuz Meclisler aracılığı ile gelen görüş taleplerine katılımı konusundaki ilgisini arttırabilmek.

Gelecek dönemde oluşacak taleplere katkı sağlayıp, görüşlerini paylaşmak isteyen üyelerimizi SEPA Web Sayfası Görüşler sekmesinden Derneğimize ulaşan görüşleri takip etmeleri, burada belirtilen termin tarihlerine uygun olacak şekilde görüşlerini bizlerle paylaşabileceklerini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

SEPA, İKMİB işbirliği ile sektörümüz İKMİB İhracatın Yıldızları ödül kategorilerinde yer almaya başladı,

2020 yılında İKMİB ile gerçekleştirdiğimiz toplantı sonrası sektörümüzün paydaşı ve  önemli destekçilerinden biri olduğu kimya sektörünün önemli ödüllerinden biri olan İKMİB İhracatın Yıldızları Ödüllerinde artık Sert Plastik Ambalaj Sektörü kategorisi de yer alıyor. SEPA üyesi 3 firmamızın ilk defa ödül aldığı törende, sektörümüzün yer almasına vesile olduğumuz için gururluyuz.

SEPA, Sert Plastik Ambalaj Sanayicilerini İstanbul Sanayi Platformunda temsil ediyor, 

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak 2021 yılında attığımız önemli adımlardan biri  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılı içinde düzenlenmeye başlanan İstanbul Sanayi Platformu – Kauçuk ve Plastik Sektörü paydaşlarından biri olmak, İstanbul ve yakın bölgelerde faaliyet gösteren Sert Plastik Ambalaj Sektörü firmalarımızı söz konusu Platform’ da temsil etmeye başlamaktı.

Diğer sektörel Derneklerin de katılımı ile gerçekleşen toplantıların ana amacı sanayi ile şehir arasındaki uyumu sağlamak, özellikle Covid19 ile birlikte derinleşen şehir işsizliğine çare oluşturmak, kurumlar arasındaki etkileşimi arttırmak ve İstanbul’ u yaşanabilir şehirler arasında daha üst sıralara taşımak ve tüm bunları sanayiyi şehrin bir parçası olarak kabul ederek gerçekleştirmek olarak belirlenmişti. Mayıs ayında ikincisi gerçekleştirilen toplantıda tüm Sanayi Platformu paydaşlarının bu amaca inanmış olması, bu amaca uygun donanımda olmaları dikkat çekici ve doğru adım atıldığının göstergesiydi.

Geçtiğimiz günlerde web sayfamızdan yayınladığımız İstanbul Sanayi Platformu Kauçuk ve Plastik Sektörü Toplantıları  başlıklı haberimizde; İstanbul ve yakın bölgelerden personel ihtiyacı bulunan firmalarımızın bölgesel istihdam ofisleri ile bağlantıya geçebilecekleri yönünde bilgi paylaşımında bulunmuş, firmalarımızın talebi olması halinde sanal yada yüz yüze etkinlikler planlanabileceği bilgisini aktarmıştık. Bu proje haricinde İstanbul merkezli, farklı şehirlerde yetişmiş işgücü ihtiyacı konusunda sıkıntı yaşayan firmalarımızın Derneğimiz ile etkileşimde olması halinde farklı bir projeye imza atarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bölgesel İstihdam Ofislerinin de katkısını isteyerek İstanbul’ dan ihtiyacı olan bölgelere planlı personel akışını sağlamak gibi alternatif projeler gündeme alınabilir.

Platformun gelecek dönem etkinliklerinde dikkate alınmasını istediğiniz detaylar mevcut ise Derneğimiz iletişim kanalları aracılığı ile bizlerle paylaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

Üye firmalarımızın iş hacmini arttırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz, 

2020 yılında Derneğimizi ve Türkiye Sert Plastik Ambalaj Sanayicilerini daha geniş platformlar temsil etmek amacı ile ilk adımı atarak, web sayfamızı kullanıcı dostu ara yüze taşıyıp, güncellemiştik. Yaptığımız çalışmalar, etkinlikler sayesinde organik ziyaretçi sayımız istikrarlı olarak gelişmeye devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışından gelen ambalaj ve işbirliği taleplerini KVKK gereklilikleri sebebi ile siz değerli üyelerimiz ile SEPA Web Sayfası Haberler sekmesinden “Ambalaj Ürün Talebi” başlığı ile paylaşmaya başladık.

Bu çalışmadaki amacımız öncelikle Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Derneğimiz üyelerini tanıtmak, sonrasında ise yurtiçinde oluşan ambalaj taleplerinin yurtiçinden, yurtdışından gelen ambalaj taleplerinin ise Türkiye’ den karşılanması ve başka ülkelere kaymamasını sağlamak. SEPA’ yı sert plastik ambalaj ihtiyacı konusunda  danışılacak, ambalaj kullanıcısı firmalara doğru ve güvenilir bilgileri sunan, güvenilir bir kurum haline getirmek. 

Siz değerli üyelerimiz,  Haberler sekmesini takip ederek ilgilendiğiniz talepler ve işbirlikleri bilgilerine Derneğimiz aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan Web Sayfamızın en çok ziyaretçi çeken sayfalarının Sert Plastik Ambalaj Üreticileri – SEPA ve Rigid Plastic Packaging Producers – SEPA sayfaları olduğu bilgisini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bizim yönlendirmemiz haricinde google ve farklı arama motorları üzerinden arama yapan ve arama filtresi aracılığı ile ambalaj üreticisi üyelerimize ulaşan firmalar söz konusu.

Üretim yaptığınız kategorileri filtreleyerek varsa eksik bilgiler konusunda tarafımıza bilgi vermeniz halinde, gözden kaçan detayları hemen düzeltebileceğimiz bilgisini de bu vesile ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Haziran ayı içinde Derneğimize ulaşan işbirlikleri taleplerinden bazıları şöyle ; 

Afrika Pazarı Temsilcilik Teklifi

Palet, kasa (ihracat)

Varil (Türkiye)

19 lt. Damacana (İhracat)

500 ml. Deterjan Ambalajı

SEPA 2021 Güz Dönemini, Sert Plastik Ambalaj Sektörü Karbon Nötr çalışmaları ile açacağız,

Sert Plastik Ambalaj Sektörü olarak karbon ayak izi azaltma konusunda pek çok sektörün önemli paydaşlarından biri olacağımıza yürekten inanıyor ve 2021 güz dönemine Sert Plastik Ambalaj Sektörü Karbon Nötr çalışmaları ile başlamayı ile planlıyoruz. Covid19 ile ilgili gelişmeler paralelinde her şeyin yolunda gitmesi halinde uzun zamandır gerçekleştiremediğimiz Sektörel Buluşma Yemeğimizi 15  Eylül 2021 Çarşamba günü saat 19:00 – 22:00 saatleri arasında gerçekleştireceğiz. Sektörel buluşma yemeğimizin konuşmacısı Sayın ESER ERGINOGLU bizlere Sert Plastik Ambalaj Sektörü Karbon Nötr çalışmaları konusunda ışık tutacak.

Tüm üyelerimizin ajandalarına 15 Eylül 2021 Çarşamba günü Saat 19:00 – 22:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek SEPA Sektörel Buluşma Yemeği Etkinliğini eklemelerini rica ediyoruz.