Sektörel Haberler

Teknolojik Dönüşüm/Gelişim İhtisas Çalışma Grubu / Yeşil Büyüme Teknoloji Yol Haritası (TYH) Plastik Sektöründe İklim Değişikliği ve Avrupa Yeşil Mutabakatına İlişkin Teknolojik İhtiyaç/Çözüm Katkı Formu Katılımınıza Açıldı

Üyesi olduğumuz Teknolojik Dönüşüm/Gelişim İhtisas Çalışma Grubu tarafından Derneğimize iletilen Plastik Sektöründe İklim Değişikliği ve Avrupa Yeşil Mutabakatına İlişkin Teknolojik İhtiyaç/Çözüm Katkı Formu 17 Temmuz 2022 Pazar gününe katılımıza açıktır.

Ülkemizdeki  Demir-Çelik, Alüminyum, Çimento, Plastikler, Kimyasallar ve Gübre  Sektörlerinin kısa/orta vadede Avrupa Yeşil Mutabakatının getireceği yasal düzenlemeler dolayısıyla dış ticaretinin etkilenmemesi, uzun vadede ise ülkemizin 2053 net sıfır hedeflerine ulaşabilmesi amacıyla işletmelerinizin teknolojik ihtiyaçları ve önerdiğiniz çözümleri en detaylı şekilde iletmeniz önem taşımaktadır.  Bu katkı formu ile alınacak ihtiyaç ve çözümler, kamu kurumlarının Ar-Ge ve yenilik, yatırım, üretim, dış ticaret ve benzeri destek ve teşviklerinde önceliklendirilecektir. 

Plastik Sektöründe İklim Değişikliği ve Avrupa Yeşil Mutabakatına İlişkin Teknolojik İhtiyaç/Çözüm Katkı Formu 

Verimlilik Proje Ödülleri Başvuruları Devam Ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından; verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaştırılması, kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımın artırılması, verimlilik konusunda yürütülen projelerin kamuoyuna duyurulması, uygulanmış projelerin sağladığı yararların tanıtılması ve verimliliği artırma konusunda yürütülecek yeni projelerin teşvik edilmesini sağlamak amacına yönelik olarak her yıl düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri” başvuruları 22 Temmuz 2022 tarihine kadar devam edecek.

Başvuru ve detaylar için ; Verimlilik Proje Ödülleri (sanayi.gov.tr)   

İklim Şurası Sonuç Bildirgesi (27/06/2022) Bu Hafta Yayınlandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Şubat ayında Konya’da düzenlenen İklim Şurası’nda alınan 217 kararı bu hafta açıkladı.

Kararların ;

  • 76 karar Ulaştırma, sanayi, tarım, yutak alanlar, atıkların azaltılması,
  • 34 karar Bilim ve teknoloji,
  • 21 karar Yeşil finansman ve karbon fiyatlama,
  • 20 karar İklim değişikliğine uyum,
  • 24 karar Yerel yönetimler,
  • 42 karar Sağlık, eğitim, adil geçiş, iklim adaleti ve iklim göçü başlıklarından oluşuyor.

İklim Şûrası Kararları (iklimsurasi.gov.tr) linkinden kararların tamamına ulaşabilirsiniz. 

ISO – Kimya, Kauçuk ve Plastik Sektörü Karbon Ayak İzi Hesaplama Eğitimi Gerçekleştirildi    (14-15-16/06/2022)

İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından Haziran ayında Kimya, Kauçuk ve Plastik sektörüne yönelik olarak ikincisi düzenlenen Karbon Ayak İzi Hesaplama Eğitimi sistem kurulumu ile ilgili tüm detayları etkin olarak anlatan bir eğitimdi. SEPA olarak katılım sağladığımız eğitim ile ilgili izlenim ve görüşlerimize ISO – Karbon Ayak İzi Hesaplama Eğitimi Notları Kimya, Kauçuk ve Plastik Sektörü – SEPA linkinden ulaşabilirsiniz. Eğitim başlangıç aşamasında olan  ve/veya yeni mezun çalışanlar için karmaşık ve aşırı yük taşıyan bir sistem intibaı uyandırabileceğinden, sürecin kurulum aşamasında bulunan ve eğitim sonrası sistem kurulma çalışmalarına başlanmasını isteyen firmalarımıza tavsiyemiz; karmaşık yapıları yük olarak görmeyen, problem çözmeyi seven çalışanlarınızı eğitime yönlendirmeniz şeklinde olacaktır.

2022 Sürdürülebilir İş Ödülleri Başvuruları Devam Ediyor

Sürdürülebilirlik Oscar’ları olarak adlandırılan ve bu yıl 9.su düzenlenen “Sürdürülebilir İş Ödülleri ” başvuruları 1 Nisan’da başladı. Ekonomik, sosyal ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan ve ortak geleceğimize sahip çıkan yenilikçi projeleri vurgulayarak, iş dünyasına örnek rol modellerini göstermek amacıyla düzenlenen “Sürdürülebilir İş Ödülleri ” Türkiye’de sürdürülebilirlik dönüşümünü hedefleyen, ortak geleceğimize sahip çıkan birçok yenilikçi projenin ortaya çıkmasına ilham ve yön vermeyi amaçlıyor.

Geçmişten bugüne Türkiye’de 130’un üzerinde projenin ödüllendirildiği Sosyal, ekonomik ve çevresel konularda önemli etkiler yaratan başarılı modelleri ve projeleri ödüllendiren platformda, geride kalan 9 yılda 130’un üzerinde proje ödüllendirildi. Büyük Ölçekli firmaların yanı sıra KOBİ, Startup ve Belediyelerin de katılabildiği ödüllere dijital dönüşüm esas alınarak çevrimiçi sistem üzerinden 7 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurabilirsiniz.

Başvuruya açık 15 kategori ;

Karbon Yönetimi, Atık Yönetimi, Enerji Yönetimi, Sürdürülebilir İş Raporlaması, Su Yönetimi, Döngüsel Plastik Yönetimi, Sürdürülebilir İnovasyon, Sosyal Etki, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık, İşbirliği, Sürdürülebilirlik İletişimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, Kadının Güçlendirilmesi, Çalışan Katılımı, Startup ve Döngüsel Plastik Yönetimidir.

Alanında uzman akademisyenlerden ve lider isimlerden oluşan seçkin jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından finalistler Eylül ayında açıklanacak.

Başvuru ve detaylar için ; Sürdürülebilir İş Ödülleri 2022 (surdurulebilirisodulleri.com)

Avrasya Ambalaj Fuarı 27. Kez Kapılarını Açıyor (12 – 15 Ekim 2022)

Türkiye ambalaj sektörünün buluşma noktası olan Avrasya Ambalaj Fuarı 12 – 15 Ekim 2022 tarihinde kapılarını 27. defa açıyor. Dünyadaki en etkili ilk 5 fuardan biri olan fuarda daha fazla sayıda SEPA üyemizi görmek en büyük dileğimiz. Fuar katılımcılarının şimdiden katılımcı listesinde yerlerini aldığı fuara sadece ziyaret amacı ile katılmayı düşünen sektör mensuplarımızın 31 Ağustos 2022 tarihine kadar ücretsiz davetiye alabileceğini hatırlatmak isteriz.  

Sıradaki Haber  “ChemOrbis SEPA Tedarikçi Modülünde”