Geri Dönüştürülmüş Plastik Kullanımı

 

 

Alpla ile geri dönüşüm…

1955’te Helmuth ve Alwin Lehner kardeşler tarafından kurulan ve merkezi Hard, Avusturya’da bulunan ALPLA, ambalaj çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir.

22.100 çalışanımızla, yiyecek, içecek, ilaç, madeni yağ, ev ve kişisel bakım sektörlerindeki markalar için 45 ülkede yer alan 177 üretim tesisimiz ile yüksek kalitedeki yenilikçi ürünlerimizi en son teknolojiyle sunuyoruz.

Alpla Türkiye olarak, kullandığımız kaynakların sürdürülebilir ve çevre dostu olmasını, şirketimizin temel stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi hedefliyoruz.
İklim değişikliği olgusuyla ilintili geri dönüştürülmüş HDPE (rHDPE), orijinal (virgin) malzemeye kıyasla CO2 emisyonlarında önemli tasarruf sağlamaktadır. Ek olarak, petrol veya gaz gibi fosil kaynaklarının tüketiminden de tasarruf sağlar.

Bu sebeple son tüketiciler için daha somut bir hale getirmek için geri dönüşüm sürecini görsel etkinliklere katılarak bu konudaki farkındalığı artırmak için sürekli çalışıyoruz. Ayrıca, daha fazla bireyi sürdürülebilirlik sürecine katkı sağlamaya teşvik etmek için geri dönüşümün faydalarını paylaşmaya odaklanıyoruz.

Geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında son çalışmalarımızdan birini de yaklaşık 10.000 mağazasıyla Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan iş ortağımız BİM ile hayata geçirdik. BİM‘in kısa süre önce ev bakım grubunda yeni piyasaya sürdüğü ürünü Güldal 750 ml plastik şişe üretiminde %20 rHDPE kullanarak, yılda 125 ton daha az orijinal plastik kullanımı sağlamış olduk.

Bu %20 geri dönüştürülmüş plastik hammadde kullanımı;

– 32.000 ağacın 1 yılda çevreye kazandırdığı O2 miktarı,
– 1.200 m2’lik buzulun erimesi ile açığa çıkacak CO2 miktarı,
– Araba ile 1.242.243 km mesafe sırasında açığa çıkacak CO2 miktarı ile eş değerdir.

Ürünlerimizde geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak, sürdürülebilirlik konusunda işin önemli bir parçası olduğumuza inanıyor ve bu inançla geri dönüşümün, çevre ve sektörümüzün geleceği için bu yönde büyük bir çaba sarf ediyoruz. Bizler için, geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik gezegenimiz için daha iyi bir gelecek demektedir.

 

Sıradaki Haber  ”Taşıma Ambalajında Yaratıcı Çözümler”