Sektörden Güncel Haberler

  • Türkiye İhracat Meclisi (TİM) 2023 Eylül ayı ihracat rakamlarını bugün açıkladı. Paydaşı olduğumuz kimya sektörü 2023 Ocak – Eylül döneminde 22,3 milyar $ ihracat hacmine ulaştı. Kimya plastikleri ve mamulleri ihracat kapasitesi ise Eylül ayında miktar bazında %1,2, değer bazında %10,4 kaybetti.
  • 2 Ekim 2023 tarihinde güncellenen İstanbul Sanayi Odası PMI Endeksine göre kimya, plastik ve kauçuk firmalarında yeni ihracat siparişleri yeniden büyümeye geçmesine rağmen toplam yeni siparişler Eylül’de üst üste dördüncü ay düşüş gösterdi. Benzer şekilde üretimde de yavaşlama trendi dört aya ulaştı. Toplam yeni siparişlerin azalmasıyla birlikte firmalar atıl kaynaklarını devam eden işlerine aktardı ve böylece birikmiş iş hacmi Temmuz 2022’den bu yana en yüksek oranda geriledi. Atıl kapasite, firmaların istihdamının son altı ayda ilk kez azalmasına yol açtı.
  • Sınırda karbon vergisi düzenlemeleri ve Reach tüzüğü gereklilikleri kimya sektörü ihracat kapasitesini etkileyebilecek  gündemdeki önemli parametreler.
  • Tarımsal sulama maksatlı su kullanımının toplam su kullanımın %77 sini oluşturduğu ülkemizde içilebilir su kaynaklarında yaşanan daralma ve barajlardaki doluluk oranlarının azalması, gıda sektörü ve hatta kimya sektörü paydaşlarımız için risk oluşturmaktadır. Tarımsal Su Verimliliği – Su Verimliliği (suverimliligi.gov.tr)
  • TOBB karbon emisyonlarını hesaplamak isteyen firmalara yönelik Karbon Platformunu kullanıma açtı. Plastik ambalaj sektörü için zorunluluk olmamakla birlikte sürdürülebilirlik çalışmalarına başlamak, enerji, yakıt ve su emisyonlarını hesaplamak isteyen firmalarımız için ücretli olarak kullanılabilen Karbon Platformu ile ilgili haberlere linklerden ulaşabilir.

TOBB Karbon Platformu Açılış Webinarı (TOBB Youtube Kanalı)

TOBB, ‘Karbon Platformu’nu kullanıma sundu – Nasıl Bir Ekonomi (ekonomim.com)

  • PAGEV tarafından düzenlenen Uluslararası Plastik Ambalaj Kongresi’nin 7. si “Dönüm Noktasındaki Plastik Ambalaj” teması ile 10 Ekim 2023 tarihinde düzenleniyor.
  • İstanbul Sanayi Odasının 2023 yılı eğitimleri geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda firmalarımıza farklı eğitim alternatifleri sunuyor. 13 Ekim 2023 Cuma günü düzenlenecek Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) Uygulama Yönetmeliği Teknik Bilgilendirme Eğitimi (Online) eğitimi haricinde firmalarımıza İstanbul Sanayi Odası (ISO) eğitimlerini takip etmelerini tavsiye ediyoruz. Toplantı yada eğitimler ile gündeme gelip gelişen pek çok teknoloji olması sebebi ile , güncel ve gelecek dönem eğitim trendlerini takip etmek yada en azından eğitim başlık ve içeriklerinden haberdar olmanın firmalarımızın oluşacak değişimleri anlamlandırmaları açısından anlamlı olacağını hatırlatmak istiyor ve İSO Akademi Ekim ayı eğitim takviminden teşvik mekanizmaları ile ilgili başlıkları dikkatinize sunuyoruz ;

Sanayide Teşvik Webinarları-İstihdam Destekleri Webinarı 13 Ekim 2023 Detay

Sanayide Teşvik Webinarları AR-GE ve Yenilik Destek Programları Webinarı  27 Ekim 2023 Detay