Robot Teknolojisine Covid19 Penceresinden Bakmak

Koronavirüs sürecinde çalışan işletmeleri en çok zorlayan etmenlerden biri “Öncelikli Sektör” konumunda olan işletmelerin ne olursa olsun, çalışma zorunluluğu. Sadece para kazanmak, işletmenin devamını sağlamak değil esas olan. Aynı zamanda insanoğlunun zorlu süreçte yaşaması için gerekli kaynaklara ulaşması için üretime devam etmek zorunluluğu, zorlayıcı olan.

İnsan doğası, doğal olarak tehlikeden kaçma eğilimi gösteriyor. Bu dürtü işletme çalışanları ve yöneticiler için zorlayıcı bir dürtü. İnsan kaynakları yöneticileri için görece zor bir süreçteyiz. Kimimiz bu süreci birilerine yardım etmenin motivasyonu ile atlatabiliyorken, kimimiz eve ekmek götürmek, bir diğerimiz evden çıkmak, başka birimiz ise para kazanmak motivasyonu ile çalışmaya devam ediyoruz.

Bu süreçte belki de en şanslı sektörler otomasyona yatırım yapıp, süreçlerini insanlardan bağımsız hale getirenler. Her alanda denge olduğu gibi, işletmelerin bu alanda da dengeli davranması önemli.

Parmaklarımızı dokundurduğumuz yüzeylerde mikropların ne kadar sürede kaldığını konuşup, samimiyet ölçüsü olarak görülen tokalaşmayı gönüllü olarak sınırlandırdığımız şu günlerde, iş süreçlerinde belli oranda otomasyona gidilmesinin, Koronavirüs gibi salgın süreçlerinde çalışanlarının sağlıklarını koruma açısından da faydası olacağı aşikar.

Firmalarımızın gelecek günlerde risk planlarını pandemi süreçlerine göre gözden geçirmesi, sadece verimlilik, maliyet düşürme, makine durma oranlarının azaltılması için değil, aynı zamanda pandemik krizlerde işletmenin devamlılığını ve çalışanlarının sağlık güvenliğini sağlama konusunda da otomasyon alternatifine daha fazla yer vermesi faydalı olacaktır.

Universal Robot Firmasının, “Plastik ve Polimer Üreticileri Neden Cobot Kullanmalı” başlıklı çalışması, bugünlerde, düşüncelerimizi Koronavirüs haricinde farklı bir alana kaydırmak için bir alternatif olabilir.

Keyifli okumalar dileğiyle,

Gülçin Kazak

Genel Sekreter

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği

 

 

Ekler:
Plastik ve Polimer Üreticileri Neden Cobot Kullanmalı
Plastik ve Polimer Üreticileri Neden Cobot Kullanmalı