Video Toplantılar için İpuçları

Koronavirüs süreci ; eğitim, toplantı ve etkinlik sektöründe de ciddi değişiklikleri beraberinde getirdi. Zorunluluklar söz konusu olunca online eğitim ve toplantılar alternatif olmaktan çıkıp, nerede ise tek yöntem haline geldi. Eğitim yada toplantı etkinliği, insan psikolojisi, müsaitlik, alt yapı gibi pek çok kavram önemini yitirdi, hep birlikte kısa zamanda sürece adapte olup süreci tasarlayıverdik.  Şirketlerin genel kurul ve yönetim kurullarının online’ a taşınması ile ilgili düzenlemeler bile yapıldı. Online seminer ve eğitimler ile ilgili aplikasyonlar 7’ den 70’ e hepimizin kurtarıcısı durumuna geldi.

Ticaret Bakanlığının ihracat kapasitesinin arttırılması için düzenlediğini Ticaret Heyeti Toplantıları da sanal olarak ardı arkasına düzenlenemeye devam ediyor. Görünen o ki, iş görüşmelerini sanala taşımak ulaşımdan kaynaklanan masraf ve zaman kaybını azaltarak satış, pazarlama yetkililerinin verimliliklerini arttırmasına sebep olacak, virüs sonrasında online toplantı, eğitim ve etkinlikler hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek.

Zoom, Skype, Microsoft Teams, Google Hangouts, Adobe Connect, Whatsapp, Google Meat, GoTo Meeting, Cisco WebEx, Blue Jeans, BigBlueButton, Whereby gibi video toplantı düzenlenmesini sağlayan uygulamaları daha bir tanır hale geldik.

İş toplantılarında etkili olmak için dikkat edilmesi gerekenler listesine sanal parametreleri de ekleyip, bunlara göre hareket etmemiz gerekecek. İstatistiklere göre açık ara önde olan Zoom toplantılarında daha etkin görünmek için yapılabileceklere şu linkten ulaşabilirsiniz.