Stratejik Liderlik

Şirketlerin içinde faaliyet gösterdiği pazarlar, belirsizlik ve kargaşa açısından sisli havalara benzer. Gelecek için plan yapanlar, belirsizlikler içinde el yordamı ile ilerlemeye alışmak zorundadır. Bu noktada liderlere en çok destek olarak kavram stratejik yönetimidir. Strateji yöntemi belirsizlik içinde yön bulmaya yardım eden, şirketleri dumanlı havayı seven kurtlara karşı koruma işlevi de olan bir pusuladır.

“İnciyi üreten, rahatı kaçmış bir istiridyedir” demiş (J.A.Shedd)

İstiridye içine kaçan kum tanesini zararsız hale getirmek için kaplamaya çalışırken tane büyür ve ortaya bir inci çıkarmış çünkü. Sorunlara fırsatlar kapısı olarak bakmak için güzel örneklerden biri.

Şirketi rahatsız eden sorunu çözmek için yeterli irade ve motivasyon varsa, geliştirilen stratejilerde, sadece sorunu çözmekle kalmayıp, beklenmedik başlangıçlara kapı açabilir. Amaca ulaşmak için heyecan, kararlılık ve irade, stratejik yönetimin olmazsa olmazlarıdır.
İsmet Barutçugil, kendi ismiyle yayınladığı bloğunda yer alan Stratejik Liderlik (2) başlıklı makalesinde stratejik liderleri “Onlar, günlük sorunlarla ilgilenmezler ve büyük resmi gözden kaçırmazlar. Çalışmalarının içine mutlaka düşünmek için zaman dilimleri katarlar.” şeklinde tanımlamış.

Günümüz koşuşturmacası ve günlük rutinler içerisinde kaybolmamak, büyük resmi anlayabilmek için zaman yaratmak en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri belki de….
Aile şirketlerinde bayrağı devralacaklara öğretilecek ilk adımlardan biri aynı zamanda….

İsmet Barutçugil’ in Stratejik Liderlik (2) başlıklı makalesine şu linkten ulaşabilirsiniz.