Koronavirüs’ ün Yarattığı Stres ile Başedebilmek

Uzun süre dışarı çıkmayıp evden çalışanlar grubundan olunca, değişimler daha çok göze batıyor, fark etmek kolay oluyor. Aylar sonra dışarı çıktığımda fark ettiğim ilk şey denizin maviliğiydi. Ağaçlar ve çiçekler sanki hiç olmadıkları kadar yeşil, renkli ve canlıydı. Temiz havanında etkisinden olsa gerek bu sene daha iyi büyümüşlerdi sanki.

Çalışmak zorunda kalan insanlarda ise ciddi anlamda birikmiş bir stres olduğunu gözlemledim. Sürecin en ağır kısmını yüklenenler sadece sağlık çalışanları değil. Bir anlamda ulvi ve zorunlu bir mesai süreci onların ki; yaşadıkları zorluğun arkasında ciddi bir motivasyon kaynağı mevcut. Sağlık kadar elzem olmayan işlerde çalışan personelin stres seviyelerinin daha yüksek seviyelerde olması şaşırtıcı ve aynı zamanda dikkat çekiciydi !

Anlaşılan o ki; İnsanları evde tutmak için düzenlediğimiz “virüsleri göremeyiz” kampanyaları belli ki çalışmak ve dışarı çıkmak zorunda olan insanları yıpratmış ve yormuş.

Koronavirüsün sağlık anlamındaki etkilerinin azaldığı ve hayatın normale dönmeye başladığı şu günlerde belli ki mücadele etmemiz gereken etmen stres, stresten kaynaklanan gerginliklerle etkili baş etmek. Evde kalıp sıkılan, daha az korkarak yaşamış ve iş hayatına görece dinlenmiş başlayan insanlar ile dışarıda çalışmak zorunda olduğu için kendi, ailesi ve sevdiklerin sağlığı için aylardır endişelenen insanların adaptasyonu söz konusu. Amerika’ da yaşanan karmaşa, gazete manşetlerinde ülkeler arası gündemimize taşınan atışmaların temelinde belki de bu insana özgü duygu çatışmaları ve stres yatıyor.

Yöneticileri, şirketlerdeki insan kaynakları departmanlarını yeni bir süreç bekliyor. Daha az çatışma, kişiler arası mücadele ve huzur için bu stres kaynaklarını iyi anlama ve devasa boyutlara ulaşmadan önce çözüme kavuşturma…

Dijital Institute’ ta yer alan VUCA Dünyada Hayatta Kalabilme Rehberi – Siste Yürüyenler başlıklı makaleler kendimizi ve çalışanlarımızı bugünkü dünyaya adapte etmemiz ve başarılı olmamız için gerekli ipuçlarını barındırıyor.

Makalenin en dikkat çekici bölümü VUCA dünyada bireysel anlamda ayakta kalma becerimizin dayandığı 2 temel ile ilgiliydi. 

  1. Psikolojik Durumumuz ya da popüler tabirle Psikolojik Sermaye Düzeyimiz
  2. Değişimin üzerimizdeki etkisi yani Değişimin Psikolojisi

Keyifli okumalar dileğiyle.

Gülçin Kazak