ISO 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde Yer Alan Üye Sayımız Artıyor

2019 yılı ISO Birinci 500 Sanayi Kuruluşu listesinde Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneğinden 1 üyemiz, ISO İkinci 500 Sanayi Kuruluşu listesinde ise 4 üyemizin yer alması bizleri gururlandırdı.

Firma Adı

Grubu

Sıra No

Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. ISO Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları

102

Klöckner Pentaplast Gebze Ambalaj Maddeleri A.Ş. ISO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları

189

Özler Plastik San. ve Tic. A.Ş.

287

Beno Plastik Ambalaj ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti.

408

Plaş Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

474

2018 yılında listede yer almayan Beno Plastik Ambalaj ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti. ve Plaş Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş. nin ISO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alması Sert Plastik Ambalaj Sektörünün kapasite artışı ve potansiyelinin ortaya çıkışını yansıtması açısından Derneğimizin sektörümüze inancının yersiz olmadığının göstergesiydi bizler için.

İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Sanayi Firmalarında Orta Ölçek Tuzağı” raporunda 2005-2015 yılları arasında ISO 500 Büyük Sanayi Kuruluşları arasında yer alan firmaların yüksek satış performansı göstermelerinde ihracat artışının büyük katkısı olduğu, orta ölçeğe ulaşmış firmaların ölçeklerini büyütmeleri ve orta ölçek tuzağından çıkacak bir satış büyüklüğüne ulaşmaları için yapısal ve yönetimsel değişiklikler yanında, iç pazarın ötesinde küresel pazarları hedeflemeleri ve artan oranda ihracat gerçekleştirmelerinin öneminden bahsedilmektedir.

Koronavirüs dönemi gibi zor bir süreçte sektörümüzün, GEKAP – Geri Dönüşüm Sistemi ve Depozito Sistemine olumlu bakış açısı sergileyerek ürünlerimizin kullanım sonrası çevresel etkilerini de sahiplenmesinin, alışıla gelmiş şekilde önümüze sürülen plastik atık problemi engelini aşmamız yolunda önemli bir adım olduğuna inanıyor, firmalarımızın gelecek yıllarda hem yurt içi, hem de yurtdışı, ticari fırsatlarda daha da ön plana çıkacağına, ISO Birinci ve İkinci 500’ de daha fazla firmamızın yer alacağına yürekten inanıyoruz.

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak geçtiğimiz dönemde olduğu gibi, firmalarımızın yükselmesine destek olabilmek adına sektörümüzü ilgilendiren yapısal sorunlar konusunda üyelerimizden gelen talepleri dinlemeye, çözümü konusunda fikir üretmeye, adımlar atmaya, etkileşimde olduğumuz Dernekler ve Kurumlar ile bu çerçevede işbirliği yaparak sektörümüzü desteklemeye devam edeceğiz.

ISO Birinci ve İkinci 500’ de yer alan firmalarımızın başarılarının devamını diliyor, tüm üyelerimizi gelecek yıllarda bu listede görebilmek için sabırsızlanıyoruz.