Geri Dönüşüm Katkı Payı Tutarları Açıklandı

2022 yılı itibari ile uygulanacak geri dönüşüm katkı payı tutarları 31 Aralık 2021 Cuma günü yayınlanan 31706 sayılı tebliğ ile güncellendi.

Söz konusu güncellemenin ambalaj maliyetlerinde ciddi oranda artışa sebep olduğunu bilmekle beraber, depozito sisteminin kurulması için atılması gereken adımlardan biri olarak görülen geri dönüşüm katkı payı uygulamasının rakamlarının iyi analiz edilmesi, satış, pazarlama ve AR-GE çalışmalarının bu dezavantajı avantaja dönüştürecek şekilde yapılandırılması ve GEKAP maliyetlerinin fiyatlara yansımasını minimize edebilecek çözümler üretmeye odaklanılmasının firmalarımız için daha faydalı olacağına inanıyoruz.

Zira; geçtiğimiz 1 yıllık süreçte sektörel dergiler ve katıldığımız fuarlarda gözlemlerimiz; GEKAP uygulaması sebebi ile sektörümüzde geri dönüşüm ve yeniden kullanım uygulamalarına yönelik çalışmaların hızlandığı şeklindedir.

Green gluing (tutkallama ile ambalajlama maliyetlerinin azaltılması) ile palet stabilizasyonu uygulamaları kullanarak daha az ambalaj malzemesi kullanılması, sert plastik ambalajdan mamul palet, kasalar kullanarak, RFID kodlar ile izleme sağlanması, aynı ambalajın tekrar kullanım oranlarının arttırılması, mevcut satınalma ve pazarlama hedefleri arasına geri dönüşüm katkı payı hedefleri, tekrar kullanım hedefleri gibi hedeflerin dahil edilmesi gibi yöntemler ile bu alanda kuvvetlenmek, yeni ve yaratıcı adımlar atmak mümkündür.

Geri dönüşüm malzeme kullanımı sırasında oluşabilecek üretim kayıplarını ve negatif etkileri azaltmak için Sesotec çapak ayırma sistemlerinden yararlanmak, çapakları renklerine, büyüklüklerine, malzeme özelliklerine göre ayırmak ve kontaminasyonları önleyerek kalitesizlik maliyetlerini azaltmak üretim sürecinde katkı sağlayacak otomasyon çalışmalarından biridir.

Geri dönüşüm oranı yüksek, dizayn ve malzeme optimizasyonu ile daha düşük gramajlı ama yaratıcı ambalaj çözümleri ise AR-GE departmanlarımızın 2022 yılı çalışma alanlarının konusu haline gelmiştir.

Son 1 yılda hem ihracat, hem de iç piyasada yaşanan ivme; geri dönüşüm katkı payı ve depozito uygulamaları açısından sektörümüzün ne derece avantajlı olduğunun bir yansımasıdır. GEKAP tutarlarının yeniden ayarlanması ile ilgili tebliğin bu tarz gelişmeleri hızlandırmak açısından avantaj olarak görülmesini temenni ediyor, GEKAP tutarları tebliği ve Ek listeyi ekte dikkatinize sunuyoruz.

Saygılarımızla,

Ekler:
Geri Dönüşüm Katkı Payı Tutarları Tebliği
Geri Dönüşüm Katkı Payı Tutarları Tebliği
Geri Dönüşüm Katkı Payı Tutarları - Ek Liste
Geri Dönüşüm Katkı Payı Tutarları - Ek Liste