EBRD Depremden Etkilenen KOBİ’lere Yönelik Destek Paketi

EBRD depremden etkilenen KOBİ’lere yönelik destek paketi hakkında

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de depremden etkilenen bölgede faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) yardımcı olmak için Yeniden İmar Yardım ve Hibe programını başlatıyor.

Önemli sayıda küçük işletme, ülkenin güneydoğusunu vuran felaketin ardından hala mücadele ediyor.

İşletmelerin hasarlı binaları, üretim varlıklarını ve altyapıyı yeniden inşa etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan EBRD desteği, her işletmeye maksimum 60.000 € karşılığında yeniden yapılanma ve onarım maliyetlerinin yüzde 85’ini kapsayan bir hibe sağlayacak.

Hibe destek paketinin bir parçası olarak, KOBİ’ler EBRD’nin Küçük İşletmeler için Tavsiye programı aracılığıyla kanalize edilen danışmanlık hizmetlerine de erişebilecekler. Bu, KOBİ’lerin hasar ve yeniden yapılanma ihtiyaçlarını daha iyi değerlendirmelerini sağlarken, “daha iyisini yeniden inşa etme” ilkesine göre büyüme ve gelişmiş verimlilik fırsatlarını belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Japonya Maliye Bakanlığı’ndan mali destek alan program, Türkiye’nin Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ ve Adana illerinde uygulanacak.

Yeniden İmar Yardım ve Hibe programı, Banka’nın önümüzdeki iki yıl içinde bölge için afetin ekonomik etkisini azaltmak amacıyla oluşturulan ve 600 milyon Euro’luk Afet Müdahale Çerçevesi’ni içeren 1,5 milyar Euro’luk yatırım planını takip etmektedir  ; Bu, EBRD bölgelerinde uygulanan ve etkilenen şirketleri ve bireyleri destekleyen ilk çerçevedir.  bölgedeki kurtarma ve yeniden yapılanma çabalarına katılan şirketler için yeni krediler sağlamanın yanı sıra.

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner şunları söyledi: “Bölgeye yaptığımız ziyaret, depremin küçük işletmeler üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğunu, onları önemli finansal kayıplar ve operasyonel aksaklıklar, altyapı hasarı, mali sıkıntı ve daha geniş ekonomik belirsizlikle boğuştuğunu çok net bir şekilde gösterdi. Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ sektörüne kritik destek sağlayacak olan İmar Yardım ve Hibe programını bugün başlatmanın gururunu yaşıyoruz. Yeniden yapılanma hibeleri sayesinde, yeni KOBİ programımız sadece küçük işletmelerin faaliyetlerine devam etmelerine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda entegre danışmanlık desteği yoluyla daha sürdürülebilir bir yeniden yapılanma ve sağlam bir toparlanmayı teşvik edecektir.”

EBRD, 2009 yılından bu yana başta özel sektör olmak üzere ülkeye 18 milyar Euro’dan fazla yatırım yapmış olan Türkiye’nin önde gelen kurumsal yatırımcısıdır.

Haberin kaynağına EBRD launches support for earthquake-hit SMEs in Türkiye linkinden ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili yerel haberler için lütfen tıklayın.

EBRD deprem bölgesindeki KOBİ’lere yardım ve hibe programı başlattı (dunya.com)

EBRD’den depremden etkilenen KOBİ’lere destek programı – Nasıl Bir Ekonomi (ekonomim.com)

Saygılarımızla,