Dünyanın Tercihi Türkiye Ambalaj Sektörü Oldu

Derneğimizin de desteği ile Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve REED TÜYAP Fuarcılık işbirliğiyle bu yıl 22’ncisi düzenlenen Avrasya Ambalaj Fuarı, 2-5 Kasım (Çarşamba-Cumartesi) tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl fuara, 45 ülkeden 1.114 firma katılırken, toplam ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıla göre %10 artarak 56 bine yükseldi. Aynı başarı grafiği fuarı ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısında da gerçekleşti. 94 farklı ülkeden gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıla oranla %20 artarak 6 bine ulaştı. Yurtiçinden ziyaretçi sayısı ise %8 artarak yaklaşık 50 bin oldu. Böylelikle Türkiye Ambalaj Sektörü, ziyaretçi artış oranındaki yükselişle rakip ülkelerin ambalaj fuarlarını geride bıraktı.

ASD ile REED TÜYAP Fuarcılık işbirliğinde düzenlenen ve sektörün diğer dernekleri Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA)’nın desteğini alan Avrasya Ambalaj Fuarı, binlerce üreticiyi ve tüm dünyadaki yenilikçi ambalaj çözümlerini TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde buluşturdu.

Küresel ekonomideki belirsizliklere rağmen yeni pazarlar kazanmaya devam eden Türkiye Ambalaj Sektörü, ülkemizin katma değerli üretim gerçekleştiren ender sektörlerinden birisi. Rekabet gücü ve potansiyeli yüksek olan sektörün fuarında, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sahra Altı, Orta ve Batı Avrupa, Balkanlar, Rusya ve Kafkasya’dan 6 bin nitelikli ziyaretçi, alım heyetleri ve 1000’e yakın nitelikli üst düzey alıcı, ziyaretçilerle buluştu.

Katılımcıları ve ziyaretçileri için hedef pazarlardan yeni iş fırsatları geliştirmelerine olanak sağlayan Avrasya Ambalaj Fuarı’nın, küresel rekabetin kritik önem kazandığı bu dönemde ambalaj sektörüne ivme katması bekleniyor. Bu sebeple fuarda bu yıl, “doğru müşteriye, doğrudan ulaşmak” hedefiyle ciddi bir ön hazırlık süreci gerçekleştirildi. Fuarın satış ve pazarlama ekibi, sektör firmalarının portföyünde olmayan yeni firmalara ulaştı ve fuarda bu yeni firmalar da yer aldı.

Avrasya Ambalaj Fuarı kapsamında öne çıkan Ambalaj Baskı Teknolojileri Özel Bölümü printpack, ambalaj baskı sektörünü bu yıl da bir araya getirdi. 2016’da Baskı Teknolojilerinin yanı sıra, Oluklu Mukavva – Kâğıt – Karton Ambalaj Üretim firmalarının da yer aldığı fuar, genişleyen kapsamı ile ambalaj baskı sektörünü hedef kitleleri ile buluşturdu. Ayrıca fuarda,Drinktech,İçecek ve Sıvı Gıda Teknolojileri Özel Bölümüde yer aldı.

Tasarıma Gençlik Aşısı: Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması

ASD ve REED TÜYAP işbirliğinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nın Ödül Töreni de fuar esnasında yapıldı. Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak ve uluslararası rekabet gücü yüksek bir sektör oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmada ilk üç dereceyi paylaşan şampiyon finalistler, 5 bin TL, 3 bin TL ve 2 bin TL para ödülü almaya hak kazandı. Mansiyon alan üç öğrenci ise 1.000’er TL para ödülünün sahibi oldu. İlk üç dereceyi paylaşan tasarımcılar ayrıca “ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu” ile öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs kazandı. Yarışmada dereceye giren finalistlerin projeleri fuarda sergilendi.