Damacanalardaki BPA Sağlık Riski Oluşturmuyor

HÜGAM – Hacettepe Üniversitesi Gıda Araştırma Merkezi’nde yapılan bilimsel araştırma ile polikarbonat damacanalarda bulunan Bisfenol A miktarının sağlık riski yarattığı yönünde ortaya atılan iddialara yanıt verildi.

Dünyada ilk kez Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre, polikarbonat (PC) damacanalarda bulunan Bisfenol A (BPA), damacana 35°C’de 60 gün bekletilse bile, uluslararası düzeyde belirlenen sağlık limitlerinin 200’de biri kadar suya geçiyor.

Saptanan migrasyon seviyesi ile bir insanın damacanalardan sağlığı tehdit eder düzeyde BPA alabilmesi için, 1 günde 60 damacana, bir bebeğin de 1 günde 6 damacana su içmesi gerektiği belirtildi.Hacettepe Üniversitesi Gıda Araştırma Merkezi (HÜGAM), damacanalarda bulunan ve “endokrin bozucu” etkisi dolayısıyla kansere neden olabileceği belirtilen Bisfenol A’nın içme suyuna geçme riskini araştırdı.

HÜGAM Müdür Yardımcısı ve araştırma grubunun başkanı Prof. Dr. Yaşar Kemal Erdem, yaklaşık 3 ayda tamamlanan ve piyasadan alınan örneklerin de kullanıldığı araştırma sonucunda, PC damacanalardaki BPA’nın suya geçiş oranlarını test ettiklerini belirterek, bu oranların, uluslararası sağlık limitlerinin çok altında kaldığını saptadıklarını söyledi.

Aynı zamanda Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Olan Prof. Dr. Erdem, yaptığı açıklamada, damacanaların doğrudan güneş ışığına maruz kalma olasılığı dikkate alınarak 35°C’de depolanması halinde bile BPA migrasyonunu en çok 0,003 mg/kg olarak ölçtüklerini belirterek, ” Bu oranın AB ve Türk mevzuatında günlük yasal sınır olan 0,6 mg/kg’ın 200’de birinden daha düşük olduğu dikkate alınırsa, bu oranlarda BPA varlığının sağlık açısından herhangi bir risk yaratmayacağı dile getirebilir. Polikarbonat damacanalardaki BPA, insan sağlığı açısından risk oluşturmuyor” dedi.Prof. Dr. Erdem, bu seviyede BPA varlığı söz konusuyken, sağlık açısından bir risk oluşturabilmesi için bir yetişkinin günde 1.200 litre (60 damacana), bir bebeğin günde 120 litre (6 damacana) su içmesi gerekeceğini de işaret etti.