Bugün Dünden Daha Güçlüyüz

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği 2022 yılının ilk çeyreği itibari ile büyümesini sürdürüyor. Derneğimizi bir yandan farklı platformlarda temsil ederken, diğer yandan üye sayımızı arttırmaya ve faaliyetlerimizi çeşitlendirmeye devam ediyoruz.

Geçtiğimiz dönemde İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adil Pelister başkanlığında merkez binamızda gerçekleşen İKMİB heyeti ziyareti bizler için çok değerliydi. Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen “Yeni Plastik Ekonomisi Konferansı” ve Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) ile birlikte düzenlediğimiz “Kök Neden Analizi Webinarı” nda söz alan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hakan Özhuy’ un sunumlarının ana teması plastik ambalaj ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneğimiz üyelerini sektör paydaşlarından ayıran özellikleriydi.

Bu süreçte aramıza katılan yeni üyelerimiz ile üye sayımız artmaya devam etti.

Bugün, sektörümüzün büyük ve orta ölçekli 43 değerli üyemiz var. Sektörün öncüsü, güçlü üyelerimiz olduğunu bilmekle beraber, sayısal olarak sektörümüzün sınırlı sayıda mensubunu kapsamamızın, sektörümüzün geneline yaygın sorunların çözümünde bizleri zayıf bıraktığının farkındayız.

Sert Plastik Ambalaj sektörümüz Türkiye’de gerek yerel pazarlar ve gerekse ihracatla büyümeye devam ederken daha önceki yıllarda olduğu gibi bugün de zaman içinde gelişen, çözüm bekleyen sorunlar ile mücadele ediyor. Hammadde tedarik problemleri, kapasite artışı için gerekli olan finansal destekler, gümrük ve lojistik problemleri, atıkların değerlendirilmesi sürecinde yaşanan aksaklıklar, Covid19 sürecinde yaşadığımız zorluklar, elektrik arzı problemleri ve bugünde Rusya-Ukrayna savaşının etkileri altında üretime devam etme çabalarımız var. Geçmiş dönem deneyimlerimiz çerçevesinde, sektörümüz var oldukça dönemsel koşullar çerçevesinde çözüm bekleyen sorunların oluşabileceğinin ve bu sorunların sektörümüzün gelişimini zorlayabileceğinin farkındayız.

Sert plastik ambalaj sektörünün sorunlarında daha aktif görev alabilmemiz için üye sayımızı hızla arttırmamız ve kuvvetlenmemiz gerekmektedir. Üye kazanımı konusunda bizlere destek sağlayabilecek tüm üyelerimizin katkı ve katılımına talip olduğumuzu belirtir, yeni üyelerimize SEPA’ ya katılımları ve gücümüze güç kazandırdıkları için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Hakan Özhuy
Yönetim Kurulu Başkanı