Anket – Alacak Sigortaları İle İlgili Yaşanan Sıkıntılar

Sayın Üyelerimiz,

Hazine ve Maliye Bakanlığının “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” i Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200325-9.htm

Bu kapsamda prim hesabında esas alınacak alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin son mali yılda vadeli satışlardan elde ettiği ciro tutarı da 25 milyon liradan 125 milyon liraya çıkarılarak cirosu 125 milyon TL’ye kadar olan şirketlerin de alacak sigortası kullanmalarının önü açılmıştır. Bu konuda Dünya Gazetesi aracılığı ile 28 Mayıs 2020 tarihinde Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, DÜNYA gazetesinin dijital platformları üzerinden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, DÜNYA gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Yayın Koordinatörü Vahap Munyar ve Sigorta Editörü Selçuk Altun’un katıldığı ve Devlet Destekli Alacak Sigortası’na ilişkin soruların yanıtlandığı Youtube videosuna şu linkten ulaşabilirsiniz.

%100 reasürans ve devlet desteği sonrası “Alacak Sigortaları” ile ilgili parametreler, limitler, yararlanma şartları, prim oranları, dikkat edilmesi gereken konular ele alınmaktadır.

Şahıs firmalarına her iki taraf içinde destek olmaması, kamu alacaklarının destek kapsamında bulunmaması, vade uzaması halinde ek primler ile alacakların sigorta kapsamında olması bazı hususlar.

TOBB Plastik, Kauçuk, Kompozit ve Ambalaj Meclislerinden, Derneğimize ulaşan bilgi çerçevesinde, alacak sigortası konusunda yaşadığınız sıkıntıları 3 Haziran Perşembe günü saat 17:00’ye kadar derneğimize iletmeniz halinde, yaşanan sorunların giderilmesi için ilgili kurumlara bilgi aktarımı gerçekleştirilecektir.