Ambalaj Sektörü 2020 yılında Atıkları ile de Değer Kazandırdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan 2020 yılı ambalaj atıkları geri dönüşüm rakamları, ambalaj sektörünün; ürünleri ile değerleri korurken, atıkları ile değer üretmeye ve tasarruf sağlamaya devam ettiğinin göstergesi.

2020 yılında 1,8 milyon ton ambalaj atığı ekonomiye kazandırılırken, geri dönüşümü sağlanan 1 milyon 836 bin 279 ton ambalaj atığıyla ekonomiye 2 milyar 188 milyon 739 bin lira katkı sağlandı. Söz konusu rakamlar; metal atıkların değerlendirilmesinin enerji tüketimi, plastik ve kağıt atıkların değerlendirilmesinin sera gazı birim tasarruf açısında önemini gözler önüne seriyor. Geri dönüşüm birim değerleri ise ambalaj kullanıcı firmaların sadece ambalaj kullanımı ile değil, geri dönüşüm ve depozito sistemine sağlayacakları katkı ile de fayda elde edeceklerini gözler önüne seriyor.

Ağaçların kesilmesinin önüne geçilmesi, su, petrol ve hammadde tasarruflarının detaylarının yer aldığı makaleye DÜNYA’yı iyi oku (dunya.com) linkinde ulaşabilirsiniz.

Geri dönüşüm sektörünün kalite seviyesinin; minimum maliyet, maksimum fayda ekseninde arttırılmanı destekliyoruz. Geridönüşüm sadece üreticiler için değil, tüm Dünya için gerekli.