Plastik Ambalaj Sanayicileri Ambalaj Sektörü İhracat Kapasitesinin %65′ ini Gerçekleştirdi

İhracatta Kat Edilecek Çok Yol Var

Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD), Dünya Gazetesinde yer alan açıklamasına göre, geçen yılı 4,7 milyar dolar ihracatla kapatan ambalaj sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeyi aralıksız sürdürüyor. Sektör ihracatı bu yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 11, değer olarak ise yüzde 4 artış kaydetti ve 2 milyar 414 milyon 219 bin dolar olarak hesaplandı.

Ambalaj türüne göre genel toplamlara bakıldığında ise plastik ambalajların yüzde 65’lik payla ilk sırada olması Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak bizleri gururlandırıyor.

Bu rakamlar, Ambalaj Sektörünün koronavirüs pandemi süreci  gibi olağanüstü kriz süreçlerinde perakende, otomotiv ve turizm sektörlerinde gerçekleşen duraksamanın açtığı yaraları hafifleten sektörlerden biri olduğunu göstermesi açısından da anlamlı.

TradeMap’ te yer alan verilere göre Türkiye’ nin sert plastik ambalaj ihracatında kat edebileceği çok yol var.

Plastik ve Ambalaj Sektörünün yapısında gerçekleştirilecek iyileştirmeler hem iç, hem de dış piyasada, tüm firmalarımızı olumlu etkileyecek,  Türkiye Ekonomisine hızlı ve pozitif fayda sağlayacak iyileştirmelerdir.

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak, iki kanadımızı oluşturan Ambalaj Sektörü ve Plastik Sektörü sorunlarının çözümü, Türkiye’ nin sürdürülebilir büyümesi konusunda her türlü yapıcı adımı atarak, bireysel değil, toplumsal anlamda gelişimi ve değişimi desteklemeye devam ediyoruz.

Ambalaj Sanayicileri Derneği tarafından hazırlanan, Ambalaj sektörü 2020 performansı ile ilgili yazının tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz.