Universal Robots Kolaboratif Robotları

Universal Robots Kolaboratif Robotları

Merkezi Danimarka’da olan 2005’te kurulan Universal Robots; kolaboratif robot ya da cobot olarak adlandırılan, hafif ve esnek robot kollarıyla endüstriyel robotiği yeniden keşfetmiştir. UR3, UR3e, UR5, UR5e ve UR10, UR10e, UR16e olarak farklı erişim ve taşıma kapasitesiyle CB ve e-Series olarak 2 seri mevcuttur.

Universal Robots, dünyanın 50’den fazla ülkesinde kurulu 50.000 cobot ile %55 pazar payına sahiptir. Teradyne Inc.’in bir parçası olan şirketin merkezi Danimarka, Odense’de olup Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Romanya, Rusya, Türkiye, Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Meksika’da bulunan bölge ofisleri, dünya çapında yaklaşık 700+ distribütör ve sistem entegratörü ile faaliyet göstermektedir. Universal Robots’un 2019 yılı cirosu 248 milyon dolardır. Universal Robots cobot’ları metal, makine, otomotiv, gıda ve tarım, mobilya, ilaç ve kimya, plastik ve polimer vb. birçok sektörde kullanılmaktadır.

Yenilikçi UR+ ‘Tak ve Çalıştır’ uygulamasıyla kolay ve hızlı kurulum sağlayabilen Universal Robots, ücretsiz online eğitim sunulan Universal Robots Akademi ile iş birliğine dayalı robot kavramlarını ve programlanmasını öğrenmek isteyenler için bir platform sunmaktadır. Kolay programlama, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve uygulama, iş birliğine dayalı, herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan insanla beraber güvenle çalışmaya uygun yapısıyla (risk değerlendirmesine bağlıdır) kullanıcılara avantaj sağlayan Universal Robots, enerji verimliliği ve dar alanda çalışabilme özellikleriyle işletmelerin maliyetlerini azaltmaktır.

Universal Robots Kolaboratif robotlarında standartları belirleyen Universal Robots, robot teknolojisinin Nobel’i sayılan Engelberger Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

cobot robot

Robot Teknolojilerinin son derece gelişmiş olduğu günümüzde tüm endüstrilerde insana uyumlu, iş güvenliği süreçlerine adaptasyon yeteneği gelişmiş kolaboratif robotlar hayatımızda giderek daha fazla yer almaktadır.

2020 yılı içinde gerçekleştirdiğimiz Gıda, İçecek ve Plastik Sektörlerinde Cobot Otomasyonu sanal etkinliğine şu linkten ulaşabilirsiniz. Universal Robots ile ilgili SEPA Web sayfasında yer alan diğer makaleler ; Robot Teknolojisine Covid19 Penceresinden Bakmak

Universal Robots sosyal medya hesapları ;

Universal Robots Kolaboratif Robotları Youtube TR Universal Robots Kolaboratif Robotları Facebook Universal Robots Twitter Universal Robots Linkedin Universal Robots İnstagram Universal Robots Youtube Global