TSE, Covid19 Güvenli Üretim Belgesi ile İşletmenizi Belgelendirin

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından, standartları sağlayan firmalara, uluslararası bir kalite belgesi şeklinde ‘Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ veriliyor. Bu tarz bir standardizasyon uygulamasının henüz dünyada örneği bulunmadığından, Türk Standartları Enstitüsü bu alanda öncü olmayı amaçlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, Hıfzıssıhha Doktorları, Bilim Kurulu ve sektör temsilcilerinin görüşlerinden faydalanılarak, TSE tarafından hazırlanan ‘Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzunda yer alan standartları sağlayan ve süreçlerini buna uygun yürüten işletmeler, Covid19 Güvenli Üretim Belgesi için TSE’ye başvurabiliyor. Kılavuza göre yapılan denetlemeyi geçen işletmelere ‘Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ veriliyor.

Bu belge ile çalışan işletmeler, iş yerlerinde pandemi sürecinde güvenilir ortamlarda çalışıldığını, insan sağlığına uygun üretim yapıldığını belgelendirerek, tüketicilerin hijyen ve sanitasyon konularındaki endişelerini giderebilecek. Dünyada bu alanda standartlar oluşturulana kadar, TSE – Covid19 Güvenli Üretim Belgesi, uluslararası ticaret hacminde fark yaratabilecek belgelerden biri olarak kullanılabilir. Zira Çin’ den yayılmaya başlayan Koronavirüs sonrası ihracat yapan firmaların hijyen şartlarını sağlayıp sağlamadığı en çok dikkat edilen parametrelerden biri olacak.

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak, TSE – Covid 19 Güvenli Üretim Belgesinin, iş potansiyeli yaratmasının haricinde, sektör mensuplarımızı koronavirüs benzeri pandemi süreçlerine her zaman hazırlıklı tutacağına, çalışan, müşteri ve paydaşların sağlığının korunması konusunda faydalı olacağına inanıyoruz. 

TSE – Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi ile ilgili detaylar ve kılavuza şu linkten  ulaşabilirsiniz.