SEPA Hakkında

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği  (SEPA), 2005 yılında Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) nin önderliğinde gelişen branşlaşma ihtiyacı sonrasında kurulan çatı derneklerden biri. Bugün 17 yaşında olan SEPA; kuruluşundan bu yana Derneğimizi destekleyen kurucu üyelerimiz ve sektörümüzün duayen isimlerinin katkısı ile 10. Dönem  faaliyetlerini yürütüyor.

Dünden bugüne gıda güvenliği, tehlikeli madde taşıma ve çevre standartlarının oluşturulması, sektörün enerji, hammadde ve teknoloji alanında oluşan ihtiyaçlarının karşılanması konularında Meclislerimiz aracılığı ile sektöre katkı sağlarken, kanun yapıcılar ve sanayicilerimiz arasında bağ oluşturma görevini yerine getiriyor.

2021 – 2023 Dönemi Yönetim Kurulumuz

Jokey Turkey Ambalaj Sanayi A.Ş. – Hakan ÖZHUY (Yönetim Kurulu Başkanı)

Serdar Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş. – Mustafa KINACI (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

Özler Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. – Ali Fırat ÖZADAM (Yönetim Kurulu Saymanı)

Alpla Plastik Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ. – Emre CANOĞLU

Turan Plastik Sanayi ve Ticaret AŞ. – Gülşen Turan KÖK

Beno Plastik Ambalaj ve Kalıp Sanayi Ticaret LTD. ŞTİ. – Hakan DİRGEME

10. Dönem Yönetim Kurulumuz ; Şişirme, enjeksiyon ve termoform kalıplama teknolojisi ile üretim yapan firmalarımız tarafından temsil edilmekte olup, global aile şirketinin 2 profesyonel yetkilisi, 1. kuşak, 2. kuşak ve 3. kuşak temsilcisi 4 Türk firma yetkilimizden oluşmaktadır.

Aktif görev aldığımız Meclisler ;

  • Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Ambalaj Meclisi
  • Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Plastik, Kauçuk ve Kompozit Meclisi

Paydaş Sektörlerimiz ;

  • Kimya sektörü,
  • Ambalaj sektörü,
  • Plastik sektörü,
  • Geri dönüşüm sektörü,

Tedarik Sağladığımız Sektörler;

  • Kimya sektörü,
  • Gıda sektörü,

Kurulduğu yıldan bugüne gıda ambalajlarının üretimden çıkan, temiz, alt üst çapaklarının, kapaklı sistem olarak üretimde tekrar kullanılabilmesi, Tehlikeli Madde Taşıma Ambalajları ile ilgili yönetmeliklerin oluşturulması gibi pek çok temel çalışmada öncülük eden Derneğimiz, sektörümüze yönelik eğitim, etkinlik ve sektörel toplantılar ile sektörümüzün ihtiyacı olan tüm süreçlerde firmalarımızın gelişimine katkı sağlamış, Üye yapısı itibari ile öncü sanayi kuruluşlarının yöneticileri ve sektörün köklü sivil toplum kuruluşlarının başkanlarını SEPA çatısı altında bir araya getirmiştir.

Geri dönüştürülmüş hammadde kullanımının yaygınlaştırılması konusunda sert plastik ambalaj üreticileri olarak ciddi adımlar attığımız, ürün ve süreç tasarımlarımızı geri dönüştürülmüş hammadde kullanımını mümkün kılacak şekilde yeniden tasarladığımız, sert plastik ambalajlar özelinde plastik ve ambalaj sektörünün doğru anlaşılması, atık yönetimi ile ilgili aksaklıkların giderilmesi için yoğun çaba sarf ettiğimiz, sektörel kamuoyu algısını arttırmaya yoğunlaştığımız bir dönemin ardından Yönetim Kurulu Başkanımız, Jokey Turkey Ambalaj San. AŞ. Başkan Vekili Sayın Hakan Özhuy başkanlığında faaliyetlerimize devam ettiğimiz yeni dönemde sektörümüzü Avrupa Yeşil Mütabakatı sürecine hızla uyum sağlamasını mümkün kılacak, sektörümüzün, paydaşı olduğumuz sektörlerin ve tedarik sağladığımız gıda ve kimya sektörlerinin ihracat kapasitesinin arttırılmasına destek olmak, yetişmiş işgücü ihtiyacının sektörün gelişimi paralelinde gelişimi, sürdürülebilirlik ve verimlilik sağlayacak tedarik zinciri kesintilerini minimize edebilecek çalışmalarına odaklandık.

Geri dönüştürülmüş hammadde tedariğinin sağlaması konusunda farklı projelerin ortaya çıkmaya bağladığı şu dönemde hazırlıklarına devam ettiğimiz SEPA ihracat rehberi, yakın dönem çalışma planımıza aldığımız SEPA sürdürülebilirlik ve verimlilik rehberi çalışmalarımızı 2022 yılının ikinci yarısında sizler ile paylaşmış olacağız.

Ambalaj ve Sert Plastik Ambalajları temel anlamda anlattığımız, özellikle gelecekte ambalaj sektörü paydaşı olma yolunda temel eğitimine devam eden öğrenciler ve ambalaj tedariği alanında yeni çalışmaya başlayacak yada başlayan profesyonellere yol gösterici niteliğinde olan  Ambalaj 101 tadında SEPA Sert Plastik Ambalaj Kılavuzu 2021 çalışmamıza ek olarak hazırlayacağımız bu rehberler ile ambalaj kullanıcısı yurtiçi ve global firmalara sektörümüzü ve üyelerimizi daha yakından tanıtmayı ve mevcut işbirliklerini kuvvetlendirmeyi hedefliyoruz.

Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz, üyelerimiz ve sektörümüzün değerli sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin “Verimlilik ve Kalite” ekseninde bir araya geldiği etkinliğimizde, değerli konuşmacılarımızın katkısı ile yenilenebilir enerji, hammadde arzı ve döngüsel ekonomi gerekliliklerine odaklandık.

Sorunların sahiplenilmesi, doğru tanımlanması ve kurumlar yada kişiler üzerinden değil, sistematik aksaklıklar üzerinden incelenmesinin çözüm için en önemli adımlardan biri olduğunu bizzat yaşayarak geride bıraktığımız bir dönemin ardından, sanayicilerimize ve tüm paydaşlarımıza ambalaj atıklarının yönetimi konusunda gösterdikleri olumlu ve yapıcı yaklaşım sebebi ile teşekkür ediyor, başta sert plastik ambalaj sektörü olmak üzere tüm sektörlerde, sektörel bazda döngüselliğin sağlanması konusunda katkılarınızı bekliyoruz.

Biliyoruz ve inanıyoruz ki ; sektörel bazda döngüsellik; kaynakların israf edilmeden uzun dönem kullanılması, daha sağlıklı, temiz ve refah düzeyi gelişmiş bir Dünyanın ve toplumun anahtarıdır.

Sıradaki Haber  “Sürdürülebilir Ambalaj Nedir ?”