SEPA, 2-4 Mayıs 2024 tarihleri arasında RePlast Eurasia’ da

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA), 2-4 Mayıs 2024’te plastik geri dönüşümü konusunda Türkiye’de düzenlenen ilk fuar olan RePlast Eurasia fuarında olacak.

PAGÇEV Yeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği iş birliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek fuara plastiğin geri dönüştürülerek hayata değer katması için gerekli adımlara yönelik ürün ve hizmet üreten firmalar ve sektör profesyonellerini bir araya getirecek.

Geri Dönüşüm Sektörü Hakkında

Sert plastik ambalaj sektörünün sürdürülebilirliği için giderek daha önemli hale gelen geri dönüşüm sektörü yaklaşık olarak 400.000 kişiye direkt olarak istihdam sağlamasının yanı sıra kendisi ve tedarik sağladığı sektörler ile bu sayıyı yaklaşık 1.2 milyon kişiye çıkarıyor. Sağladığı istihdam ile her yıl ortalama yaklaşık %8 oranında büyüme başarısı gösteren sektör en fazla genç nüfus çalıştıran sektörlerden biri olması yönüyle de dikkat çekiyor. Plastik Geri Dönüşüm Teknolojileri ve Hammaddeleri Fuarı, bu devasa ailenin bir parçası olarak sürdürülebilir geleceği şekillendirme misyonu ile 2024 yılında ilk kez düzenleniyor.

Katılımcılar

Fuara, plastik atıkların geri kazanılması sürecinde toplama, ayrıştırma, yıkama ve temizleme, öğütme, erime ve ekstrüzyon, yeniden işleme ve üretim, inovasyon aşamalarının tümünde hizmet veren firmaların katılacak.

Ziyaretçiler

Sürdürülebilir gelecek için geri dönüşüm teknolojileri ve hammaddeleri konusundaki en son gelişmeler tek platformda sektör profesyonellerine sunulacak, ambalaj sanayinden beyaz eşya sanayine, bilişim teknolojilerinden bankacılık sektörüne, cam sanayinden mobilya sektörüne kadar çok geniş bir sektörel dağılıma sahip ziyaretçi profili bir arada olacak.

Konferans ve Etkinlikler

Sektörün Bilgi Paylaşımı Platformu: RePlast Eurasia Fuarı Plastik geri dönüşümü alanında ürün ve hizmetlerin sergileneceği fuar kapsamında aynı zamanda sektörel bilgi paylaşımının da yapılacağı, alanında uzman konuşmacıların katılımı ile gerçekleşecek konferanslar da yapılacak. Mevcut durumda plastik geri dönüşümü, gelecekte sektörü bekleyen teknolojik gelişmeler ve yasal uygulamalar, sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi gibi çok çeşitli konular etrafında şekillenecek olan oturumlarda sektör profesyonelleri bilgi birikimlerini artırma ve geleceğe yönelik planlamalarını şekillendirme fırsatı bulacak. 2-4 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek fuar ile sektöre ışık tutulacak. Sürdürülebilirlik, döngüsel ekonomi gibi çeşitli konular etrafında şekillenecek oturumlarda sektör profesyonelleri, bilgi birikimlerini artırma ve geleceğe yönelik planlamalarını şekillendirme fırsatı bulacaklar.

PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Ödülleri

Plastik geri dönüşümünden ham madde ve teknoloji üretenlerin yanında, geri dönüştürülmüş ham maddeden yapılan ürünlerin de ödüllendirileceği PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Ödülleri, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı, ürün tasarımı ve üretim alanında güncel gelişmelere dair de fikir verirken, geniş kitlelere de ilham verecek.

Otomotiv, Elektrikli veya Elektronik Ürün, Yapı ve İnşaat Ürünü, Ev ve Eğlence Ürünleri, Ürün Teknolojisinde Yenilik, Geri Dönüşüm Makinelerinde Yenilik, Plastik Geri Dönüşüm Elçisi ödül kategorileri arasında tüketiciye yönelik plastik ambalajlarda kullanılan ürünleri kapsayan  Plastik Ambalaj Ürün grubu da bulunacak.

Bu kategoride; Süt ürünleri, içecekler, yıkama sıvıları gibi gıda ve gıda dışı alanlarda ticari ambalaj kullanımı için üretilmiş, A,B ve C sınıfı geri dönüştürülebilirlik analizine sahip ve aynı zamanda ambalaj sektörüne getirilen yenilikleri öne çıkaran ambalajlar ödüllendirilecektir.

Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak 11. Hol – 1106B de yer alacağımız Replast Eurasia fuarında tüm üyelerimizi ve sektör mensuplarımızı stantımızda ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Replast Eurasia  basın bülteni için tıklayınız.

Saygılarımızla,

Sonraki Haber : SEPA İzmir Sektör Toplantısı