Depozito Yönetim Sisteminde Güncel Gelişmeler

Sayın Üyelerimiz,

Sizlerin de bildiği gibi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilen Sıfır Atık Projesi çalışmalarının daha ileriye taşınması, içecek ambalajlarının etkin bir şekilde toplanmasını hedefi ile Bakanlığa bağlı olarak görev yapacak Türkiye Çevre Ajansı’ nın 2020 sonunda kurulmasının ardından, 2021 yılında Yeniden/Tekrar kullanılabilir ambalajlar depozito sistemine kazandırıldı.

Depozito Yönetim Sistemi, başarılı bir toplama sistemi oluşturmak ve toplama miktarlarını yükseltmek amacıyla, bilhassa toplanmasında zorluk yaşanan, atık durumuna geçtiğinde çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan malzemelerin toplanması ve Sıfır Atık Projesi’nin başarıya ulaşması için 1 Ocak 2022 itibarıyla hayata geçirildi.

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar, 25 Nisan 2022 tarihinde ;

 • Zorunlu depozito yönetim sisteminin genel ilke ve esasları,
 • Zorunlu depozito yönetim sisteminin kapsamı (Ek-1 ve Ek-2) ve kapsamın uygulanmasına ilişkin esasları,
 • Depozito yönetim sistemine katılım zorunluğu getirilen ambalajlı ürünlerin kayıt işlemlerine ilişkin esasları,
 • Zorunlu depozito yönetim sistemi kapsamına alınan ambalajların sağlaması gereken kriterlere ilişkin esasları belirlendi.

Türkiye Çevre Ajansı tarafından yayınlanan usul ve esaslar çerçevesinde devam eden çalışmalar 0,1 litre ile 3 litre arasında hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı ürünleri üreten Piyasaya Sürenlerin bilgi yönetim sistemine ön kayıt yaptırma aşamasına gelmiştir. Depozito Bilgi Yönetimi Sistemi ile ilgili duyuru aşağıda dikkatinize sunulmuş olup, aslına Depozito Bilgi Yönetimi Sistemi (DBYS) Kapsamında Piyasaya Sürenler için Ön Kayıt İşlemleri Başlamıştır – T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü linkinden ulaşılabilir.

Söz konusu uygulama (DBYS) kapsam dahilindeki ürün gruplarını piyasaya sürenleri ilgilendirmekte olup, Yeniden/Tekrar kullanılabilir ambalajların depozito sistemini kapsamamaktadır. Yeniden Kullanılabilir ambalajlar için depozito sistemi Yeniden Kullanılabilir Ambalajlar için Depozito Bilgi Sistemi linkinden gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Depozito Sistemi ve Atık Yönetim Sistemi ile ilgili geçmişten bugüne kaydedilen aşamalar, kanun, yönetmelik, genelge ve düzenlemeler ekli döküman ile dikkatinize sunulmuştur.

Piyasaya Sürenler için 0,1 litre ile 3 litre arasında hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı ürünlerin Depozito Bilgi Yönetim Sistemine (DBYS) Girişi Nasıl Yapılacak ? 

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi kapsamında 0,1 litre ile 3 litre arasında hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı ürünleri üreten Piyasaya Sürenler, için Depozito Bilgi Yönetim Sistemine Ön Kayıt işlemleri 05.09.2022 tarihi itibari ile başlamıştır. Darphane  ve  Damga  Matbaası  Genel  Müdürlüğü web sitesinden yapılan duyuru ile, Depozito Bilgi Yönetim Sisteminin (DBYS) kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Çevre Ajansı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında yürütülen çalışmalar doğrultusunda DBYS Ön Kayıt Ekranları hazırlanarak faaliyete alınmıştır. Piyasaya Sürenlerin 30.09.2022 tarihine kadar ön kayıt işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Piyasaya sürenlerin https://www.dbys.gov.tr/tr-tr/login linkinden “KULLANICI GİRİŞİ” linkine tıklayarak yeni kayıt oluşturup kendi işletmelerine ait bilgileri, çalışmakta oldukları ve çalışacakları Ambalaj ve Etiket Üreticisi bilgilerini ve Ürün bilgilerini girmeleri gerekmektedir.

Kapsam Dahilindeki Ürün Grupları (0,1 litre ile 3 litre dahil ürünler) 

 • Alkolsüz içecekler (kola, aromalı ve/veya meyveli içecekler, aromalı ve/veya meyveli doğal mineralli içecekler, aromalı su, tonik, diğer meşrubatlar vb.)
 • İçme ve kaynak suları
 • Doğal mineralli sular
 • Aromatize edilmişler dahil alkollü ve alkolsüz biralar
 • Malt içecekleri
 • Enerji içecekleri
 • Sporcu içecekleri
 • Şaraplar, distile ve damıtma yoluyla elde edilen alkollü içecekler
 • Meyve oranı %50 ve altında olan meyve suları/nektarları
 • Meyve oranı %50’nin üstünde olan meyve suları /nektarları
 • Süt ve içilebilir özellikteki süt ürünleri

Kapsam Dahilindeki Ambalaj Tipleri 

 • Cam ambalaj
 • Alüminyum ambalaj
 • PET ambalaj

Bununla birlikte Destek Masası https://www.dbys.gov.tr/tr-tr/contact-us adresi üzerinden Depozito Bilgi Yönetim Sistemine (DBYS)  yönelik destek verilecektir. Sisteme ilişkin sorular yazılı olarak iletilebilecektir.

Türkiye Çevre Ajansı tarafından yayınlanan “Depozito Yönetim Sisteminde Süreç Nasıl İşleyecek?” başlıklı makale aracılığı ile Depozito Yönetim Sisteminde Sü… (tuca.gov.tr) sürecin devamında ilgili paydaşları nelerin beklediğini inceleyebilirsiniz.

Saygılarımızla,

 

 

Ekler:
Depozito Bilgi Yönetimi Sistemi ve Atık Yönetimi Düzenlemeleri
Depozito Bilgi Yönetimi Sistemi ve Atık Yönetimi Düzenlemeleri