Boya Sektörü Ambalajlarında Güncel Trendler Webinarı İzlenimleri

19 Aralık 2022 Çarşamba günü Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) ve SEPA işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz Boya Sektörü Ambalajlarında Güncel Trendler Webinarı sektör temsilcilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Boya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Akın Akçalı ve Derneğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakan Özhuy’ un açılış konuşmalarının odak noktası daha yüksek katma değerli ihracat için 950.000 ton kapasiteye sahip boya sektörü ve 1,6 milyon ton kapasiteye sahip plastik ambalaj sektörü olarak daha sürdürülebilir, çevreci, kaliteli ve yenilikçi ambalaj çözümleri konusunda odaklanılması gereken ana parametrelerdi.

Sert Plastik Ambalaj Sektörü olarak enjeksiyon kova grubu ambalajlarda Jokey Turkey Ambalaj. San. AŞ., 100 ml. – den 20 lt. ye kadar şişirme grubu ambalajlarda Serdar Plastik ve Ambalaj San. AŞ., 20 lt. ve üzeri ambalajlarda Özler Plastik, palet ve kasa ürün grubu ambalajlarında Benoplastik’ in katkıları ile gerçekleştirilen sunumlarda değinilen belli başlı konular ;

  • Boya sektörü ürünlerinde lojistik süreçleri, satış, perakende ve tüketici kanadında talep edilen gereklilikler; dayanıklılık, istifleme avantajları, yüksek albeni vb.
  • Boya sektörü ürünleri için ambalajlarda aranması gereken kalite standartları ve bu standartlarda ürün bazında gerekli alt detaylar,
  • Ürün raf ömrünü uzatmaya yönelik yenilikçi ambalaj çözümleri,
  • Sürdürülebilir ve döngüsel ekonomi ambalajlarında yeniden dönüştürülmüş, PCR hammadde kullanımını mümkün kılan teknolojiler, bu süreçte ambalaj kullanıcısı firmaların karar süreçlerine etki edecek standartlar,
  • Pazarlama süreçlerinde dijitalleşme ve arttırılabilir gerçeklik teknoloji ise yakalanabilecek fırsatlar,
  • Solvent bazlı ambalajlarda alternatifler, ambalaj seçiminde önemli detay parametreler,
  • Ambalaj tasarımında yenilikçi uygulamalar ve teknolojiler,
  • Taşıma ve depolama ambalajlarında sert plastik malzemeden üretilen palet ve kasa türü ürünlerin sağlayacağı avantajlar, depozito ve kiralama sistemlerine uygun çözümler,
  • Taşıma ve depolama ambalajlarında sürdürülebilirliği arttıran ve defalarca yeniden kullanıma uygun QR ve RFID kodlu ambalajlar şeklindeydi.

Webinar sonunda BOSAD Yönetim Kurulu Sayın Akın Akçalı’ nın aktardığı “boya sektörü paydaşı AB organizasyonlarının gündemindeki tek konunun “Sürdürülebilirlik” olması ve boya sektörü ambalajlarının ne derece geri dönüştürülebilir olduğuna odaklanıldığı” bilgisi etkinlikte dikkatimizi çeken en önemli noktalardandı.

200 üretici ile 1,6 milyon ton üretim yapan, bu üretimin üçte birini ihraç eden ve AB ülkelerine yüksek ihracat kapasitesine sahip bir sektör Derneği olarak geçmiş dönemde ve şu anda attığımız adımların doğru adımlar olduğunu teyit eden bu detay bizler için oldukça önemliydi.

Sayın Hakan Özhuy’ un kapanış konuşması çerçevesinde “SEPA üyeleri olarak daha yüksek katma değerli üretim konusunda boya sektörüne desteğe hazır olduğumuzu, sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir ambalajlar konusunda boya sektörünün itici sektörlerden biri olarak bizleri zorlamasını talep ederek” tamamladığımız webinarın BOSAD ve SEPA üyelerinin gelecek dönem işbirlikleri için faydalı olmasını diliyor, başta webinarımızı destekleyen İKMİB, TKSD, webinarımızın gerçekleştirilmesinde emeği geçen BOSAD yetkilileri, konuşmacılarımız ve katılımcılarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz.