ASÜD Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Mevzuatı Eğitimi 8 Ağustos 2022

Sayın Üyelerimiz,

Etkileşimde olduğumuz Derneklerimizden Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) tarafından 8 Ağustos 2022 tarihinde online olarak düzenlenecek “Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Mevzuatı Eğitimi” ile ilgili bilgilerinizi rica ediyoruz.

Gıda ile temas eden madde ve malzeme mevzuatı kapsamında işletmelerin kayıt işlemleri ve iyi üretim uygulamalarına ilişkin ilk düzenlemeler 2012 yılında yayımlanan yönetmelikle yapılmıştır. Sonrasında 5 Nisan 2018 tarihinde yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda İle Temas Eden Madde ve Malzemelere Dair Yönetmelik yayımlanmış ve yönetmelik kapsamı; aktif ve akıllı madde ve malzemeler de dâhil olmak üzere son hali ile; Gıda ile temas etmesi amaçlanan, Gıda ile temas etmekte olan ve bu amaç için üretilmiş, Gıda ile temas etmesi muhtemel olan ya da normal veya öngörülen kullanım koşullarında bileşenlerinin gıdaya geçmesi beklenen, madde ve malzemeler olarak belirtilmiştir.

Eğitimin Amacı

Bu eğitimle birlikte; ülkemizdeki Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemelerle ilgili yasal düzenlemeler hakkında bilgilerin katılımcılarımıza aktarılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu mevcut bu yasal düzenlemeler uyarınca uygulanması gereken işletme kayıt işlemleri, yeni ürünler için izlenecek adımlar, uygunluk beyanı, izlenebilirlik gibi temel yasal gereklilikler hakkında katılımcılarımızı bilgilendirmek ve ilgili madde ve malzemelerin yasal uygunluğunu sağlamak için ilgili mevzuatlar gereği uygulanması gereken iyi üretim uygulamaları ile ilgili yaklaşımların katılımcılara aktarılması hedeflenmektedir. Ayrıca, AB ülkelerindeki Gıda ile Temas Eden Malzemelere İlişkin AB Mevzuatlarındaki durum ve yaklaşımlar aktarılacaktır.

Eğitimin İçeriği

  • Gıda ile temas eden madde ve malzemeler ile ilgili Türkiye’deki yasal düzenlemeler –Hatice Uslu
  • İyi Üretim Uygulamalarına (GMP) ilişkin yaklaşımlar –İnci Elçim
  • Gıda ile temas eden madde ve malzemeler ile ilgili ulusal ve uluslararası  laboratuvar analizleri –  Gökhan Mercan

Katılımcı Profili: Gıda ile temas eden madde ve malzeme mevzuatı eğitimine; üretimi, ithalatı, işlemesi ve piyasaya arzını amaçlayan meslek mensupları, firma temsilcileri, serbest danışmanlar, gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten işletmeciler, gıda ile temas eden madde ve malzeme sektöründe çalışan/çalışmak isteyen Gıda Mühendisleri/Kimya Mühendisleri ve tüm gıda sektörü çalışanları.

Eğitim Süresi: 1 gün

Eğitmenler:

HATİCE USLU – Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ( 09.30- 12.00 )

İNCİ ELÇİM- Karma Grup ( 13.00- 14.30)

GÖKHAN MERCAN -Gıda Laboratuvarı Müdür Yrd- Kazlıçeşme Ar-Ge Merkezi ve Test Laboratuvarı (14.45- 16.30)

ASÜD Üyeleri için indirimli kayıt imkânı

Kayıt- İletişim: 0216 706 34 70- 0216 906 00 40 / info@karmalt.com